Zem sužuje globálne otepľovanie, pred ktorým už nemôžeme viac zatvárať oči. Čistá energia nie je len spôsob, ako zabrániť klimatickým zmenám, ale je to aj spôsob, ako podporiť život na našej planéte. Jedným z mnohých spôsobov je aj vyžitie solárnej energie.

Hrozbu klimatických zmien a globálneho otepľovania prestali ľudia konečne prehliadať. Aspoň tí v Amerike. Podľa výskumného strediska GMT Research zaznamenal solárny priemysel a nákup fotovoltaických článkov v posledných 9 rokoch obrovský nárast a naďalej rastie. Celkovo tak solárny priemysel zaznamenal 30 násobný nárast. V roku 2016 bol zaznamenaný až 50 % nárast dopytu po fotovoltaických článkoch ako predchádzajúci rok. V posledných týždňoch 40 % štátneho dopytu USA po energii naplnili generátory solárnych elektrární. V marci bol jeden deň v Kalifornii dokonca zaznamenaný 50 % podiel spotreby slnečnej energie.

Obrovský nárast


zdroj fotografie: Pixabay

Podľa energetického informačného systému USA (EIA) by mohol byť tento podiel dokonca vyšší ako 50 %. Mnoho firiem a domov totižto využíva strešné fotovoltaické články na výrobu vlastnej energie. Tie dokážu vyprodukovať viac ako 4 milióny kilowatthodín (kWh) počas hodín s najväčším slnečným žiarením. Z týchto čísel sa dá usudzovať, že solárna energia a priemysel skutočne naberajú na popularite.

Pracovníkov naďalej pribúda

V roku 2016 bolo v Kalifornii zamestnaných viac ako 100 000 pracovníkov v solárnom priemysle, čo predstavuje nárast o 30 % v porovnaní s rokom 2015. Celkovo v USA pracuje v solárnom priemysle viac ako 260 000 pracovníkov, čo je viac ako zamestnáva Apple, Facebook a Google dokopy. Podľa meteorológov by malo byť leto 2017 jedno z najhorúcejších za posledné roky, a preto sa dá očakávať, že podiely slnečnej energie, ako aj jej popularita budú naďalej len a len stúpať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú