Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Lasery sa pomerne rýchlo stali súčasťou každodenného života moderného človeka a len málokto si uvedomuje ich plný vplyv, ako žijeme. Desaťročia stará technológia však neustále nachádza nielen nové uplatnenia, ale tiež nové metódy svojej prevádzky a v blízkej budúcnosti nám môže priniesť nielen energiu budúcnosti, ale tiež desivé zbrane a vynálezy, ktoré zmenia svet.

Vo svojej podstate sú lasery jednoducho svetlom, ktoré je veľmi presne usmernené do jednotného lúča. Ako navyše vysvetľuje LLNL, „laser“ je v skutočnosti slovo pochádzajúce zo skratky pre svetelnú amplifikáciu stimulovanou emisiou radiácie. V princípe je laser jednoduchým zariadením, avšak v modernej technike sa jedná o hotovú vedu, ktorej sa venujú špičkové laboratóriá na celom svete.

Ako vlastne fungujú?

Lasery využívajú kvantové vlastnosti elementárnych častíc, najmä elektrónov, ktorých excitácia pomocou vloženej energie, či už elektrickej alebo pomocou svetla, spôsobí preskočenie tejto častice na vyšší orbital. Takto excitovaný elektrón napokon klesne naspäť na nižší orbital, pričom emituje fotón, časticu svetla.

Zásadný rozdiel v porovnaný s klasickými svetelnými zdrojmi je, že sú lasery koherentné, teda sa vlny pohybujú rovnakým smerom a navyše majú rovnakú dĺžku. Na rozdiel od nich majú napríklad klasické žiarovky niekoľko vlnových dĺžok a nie sú koherentné, keďže sa fotóny pohybujú rôznymi smermi, navzájom do seba narážajú a interagujú spolu.

TRUMPF

Vlnová dĺžka laserového lúča závisí od energie, ktorú excitovaný elektrón pri prechode na nižší orbital uvoľní a vďaka tejto vlastnosti je možné ovládať aj farbu lúča. Potreba vlnovej dĺžky sa odvíja aj od aplikácie laserového zariadenia, či už sa jedná o laserové zbrane, fúzne reaktory využívajúce extrémne výkonné a presné lasery alebo dokonca komunikáciu medzi satelitmi.

Sú všade okolo nás
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú