Tímu vedcov z Londýnskej univerzity sa podarilo posunúť nástupcu dnešného 5G pripojenia na úplne novú úroveň. Ako totiž upozorňuje Interesting Engineering, tím dokázal prekonať pomocou 6G siete prenosové rýchlosti jej predchodcu až 9000-násobne, čo môže mať veľký vplyv na budúcnosť telekomunikačných systémov na celom svete.

Z upchatej cesty na 10-pruhovú diaľnicu

Vďaka špičkovej 6G technológii a elektronike ťažiacej z najmodernejších výdobytkov vedy sa tímu vedcov podarilo dosiahnuť prenosovú rýchlosť kombinovaného signálu až 938 Gbps, čo je až 9000-násobne viac než pomocou 5G siete. Podľa autorov tohto pokroku je skok v prenosovej rýchlosti porovnateľný z prechodu zo zapchatej cesty na voľnú diaľnicu s desiatimi jednotlivými pruhmi.

6G je ešte ďaleko

V skutočnosti však 6G ešte nie je ani zďaleka na dosah a aj tento rekordný experiment je len jedným z krokov na ceste k technológii 6G sietí. Nie je to tak dávno, čo sa začali vo veľkom implementovať 5G siete. Na Slovensku sa rozširuje využívanie 5G sietí a tie si podmaňujú ďalšie a ďalšie obce, aj keď ešte stále neposkytujú také pokrytie, ako napríklad 4G. Prínosom je ohromná efektivita a výhody, no nezaobišlo sa to bez odporu časti verejnosti podnieteného konšpiračnými teóriami, ktoré sa o 5G sieťach šíria.

Pixabay

Pre signál tohto typu je prelom z dielne Londýnskej univerzity rekordom, avšak pomocou samostatných signálov sa už podarilo prekonať rýchlosť 1 Tbps. Tieto siete pritom už dávno nie sú len otázkou mobilných telefónov a je ich možné hravo využiť aj na prácu alebo vďaka nízkej odozve dokonca aj na hranie online hier či sťahovanie. Čoraz väčšmi ich využívajú aj mestá, v ktorých je takýmito rýchlymi sieťami možné spájať rôzne technológie z oblasti smart-miest.

Prvé na svete

Spoločnosti DOCOMO, NTT, NEC a Fujitsu zase nedávno spoločne vyvinuli bezdrôtové zariadenie najvyššej úrovne, schopné prenosu 100 Gb/s v pásmach 100 GHz a 300 GHz na vzdialenosť až 100 metrov. Toto zariadenie 6G je vôbec prvé na svete, ktoré dosahuje rýchlosti prenosu dát schopné streamovať päť HD filmov každú sekundu. Rýchlosť prenosu je približne 20-krát vyššia ako maximálna rýchlosť prenosu dát 4,9 Gb/s v súčasných sieťach 5G.

4G sieť na Mesiaci

Aj keď už ľudstvo pracuje vo veľkom na 6G sieťach, v skutočnosti naďalej využívame 5G, dokonca aj 4G, ktoré sa má dostať aj na Mesiac. Stať sa tak malo už skôr, avšak kozmické technológie nie sú takou jednoduchou záležitosťou. Za projektom stojí Nokia, ktorá chce svoje zariadenie umiestniť na lunárnu sondu NOVA-C americkej spoločnosti Intuitive Machines.

Tá má odštartovať na Mesiac v rámci svojej druhej misie IM-2 v budúcom roku na palube rakety Falcon 9, pričom firma má plány aj na ďalšie podobné, ešte inovatívnejšie misie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú