Už 18. apríla príde do našich končín film, ktorého predstava blízkej budúcnosti desí milióny Američanov. Dráma Kolaps totiž predstavuje mimoriadne znepokojivú víziu toho, čo mohlo byť už realitou v roku 2021 a to bezprostrednou občianskou vojnou po útoku prívržencov Trumpa na Kapitol.

Nočná mora, ktorá dospelých budí zo sna

Politika už stáročia pravidelne rozdeľuje jednotlivé národy a často je masívnym katalyzátorom polarizácie spoločnosti a hnevu jednej či druhej strany. Na otázku, čo keby sa demokratický experiment zvaný USA opäť ponoril do občianskej vojny, odpovedá dlho očakávaná dráma Kolaps od režiséra Ex Machina Alexa Garlanda.

Prezident ukrytý v Bielom dome, ľudia čakajúci na prídel vody v strašidelne vyľudnenom New Yorku, ostreľovači na strechách, samovražední atentátnici či brutálne domobrany, aj to je nepríjemná predstava rozpoltenej Ameriky, ktorej bude musieť čeliť skupina novinárov. Cieľom ich misie je zdokumentovať eskalujúcu občiansku vojnu, kde sa rétorické boje zmenili na skutočnú a fyzickú konfrontáciu.

Film je podľa mnohých novinárov, ktorí Kolaps už videli, veľmi znepokojujúci až strašidelný a celý čas sa na situáciu díva nezávisle z pohľadu žurnalistov cestujúcich naprieč Amerikou, čo dáva celej snímke veľmi realistický až chladne naturalistický pohľad na konflikt.

Recenzenti sa tiež zhodujú, že snímke by sa mali vyhnúť diváci dychtiaci po veľkolepej akcii a rovnako tí, čo túžia v ňom hľadať rôzne ideologické zafarbenie. Kolaps je podľa nich skôr komornou a mrazivou drámou s mnohými nepríjemnými momentami, ktoré doznievajú v človeku ešte veľmi dlho.

Podľa prvých reakcií ide o filmovú udalosť roka, ktorá má byť pre spoločnosť zároveň zdvihnutým varovným prstom. Rovnako kritici chvália výkon hlavnej herečky Kristen Dunst (Spider-Man), ktorá v role vojnovej reportérky Lee doslova exceluje.

TMDB

Sekundovať jej bude Wagner Moura známy z úlohy Escobara zo seriálu Narcos, ktorý si vo filme zahral jej priateľa a novinára Joela. V ďalších úlohách uvidíme Nicka Offermanna (The Last of Us) či vychádzajúcu hviezdu Cailee Spaeny, na ktorú sa fanúšikovia tešia v dlho očakávanom horore Alien: Romulus.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú