Britská spoločnosť Equipmake predstavila ich nový nový projekt elektromotora Ampere, ktorého prototyp by mal byť dostupný už do roka. Vážiť by mal maximálne 10 kilogramov a jeho výkon dosiahne veľmi slušných 220 kW. V pomere výkonu na hmotnosť by tak patril medzi tie najlepšie na trhu – informuje portál Insideevs.

V prípade elektromobilov platí, že každý kilogram k dobru sa počíta. Čím je vozidlo ľahšie, tým väčší môže byť dojazd na jedno nabitie. Dôležitú úlohu tu zohrávajú aj elektromotory, ktorých v závislosti od modelu vozidla môže byť hneď niekoľko. Súčasné elektromotory sú síce v porovnaní so spaľovacími niekoľko násobne ľahšie, no britská spoločnosť Equipmake ich plánuje vylepšiť ešte viac.

Vôbec najlepší pomer výkonu a hmotnosti

Už v súčasnosti má spoločnosť v ponuke elektromotor APM 120, ktorý pri hmotnosti 14 kg ponúka až 125 kW, 130 Nm a až 12 000 otáčok za minútu. Po prepočte je to takmer 9 kW na 1 kg jeho hmotnosti. Túto hodnotu plánuje do jedného roka viac ako zdvojnásobiť. Len pre porovnanie, dnes bežne využívané elektromotory sú na úrovni 5 kW na kilogram hmotnosti (Tesla Model S – 8,4 kW/kg).

Súčasný motor APM 120 Zdroj: Equipmake

Na dosiahnutie tohto cieľa sa spoločnosť plánuje spojiť s firmou HiETA, spoločne s ktorou vyrobia na 3D tlačiarni motor, ktorý by svojou efektivitou prekonal všetky doterajšie.

Ich cieľom je vyvinúť motor s výkonom 220 kW, až 30 000 otáčkami za minútu a to všetko do maximálnej hmotnosti 10 kg. Práve možnosti 3D tlače by v tomto odvážnom cieli mali zohrať dôležitú úlohu. Ak by sa to podarilo, takýto motor by dosiahol výkon viac ako 20 kW/kg – upresňuje portál NewAtlas.

Tým, že sa nebudú musieť jednotlivé kovové časti odlievať či frézovať, tak to umožní spotrebovať menšie množstvo materiálu a navyše bude možné vytvoriť také tvary, ktoré by sa tradičnejšími metódami vytvoriť nepodarilo.

Či sa to podarí zrealizovať uvidíme možno ešte v tomto roku. V prípade ich funkčnosti by sa mali uplatniť v automobilovom a leteckom priemysle.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom