Vedci sa pripravujú na čoraz intenzívnejšie skúmanie exoplanét, na ktorých chcú vďaka novým vesmírným misiám hľadať takzvané technologické podpisy. Jedná sa o prítomnosť alebo pozostatky mimozemských technológií, ktoré sa môžu podľa novej štúdie nachádzať aj v našej Slnečnej sústave a niektoré zo spomínaných nových misií môžu hľadať práve takéto technológie v podobe technosignatúr, píše UniverseToday.

Boli tu pred nami?

Vesmír má takmer 14 miliárd rokov a podľa niektorých výpočtov sa v ňom majú nachádzať množstvá pokročilých civilizácií, pričom mnohé z nich už dávno zanikli alebo navštívili našu sústavu v dobe, keď ľudstvo ešte ani len neexistovalo. Ak tu strávili nejaký čas a skúmali lokálne svety, mohli po sebe zanechať technologický podpis v podobe rôznych zariadení či zvyšných komponentov.

„Väčšina prieskumov SETI sa doteraz zaoberala hľadaním technologických podpisov v iných hviezdnych systémoch, ale len hŕstka hľadala tieto podpisy v našej Slnečnej sústave. Zatiaľ nedokážeme vylúčiť ich prítomnosť v našom hviezdnom systéme a hľadať ich preto môže stáť za to,“ vysvetľuje Dr. Jacob Haqq-Misra, výskumný vyšetrovateľ vo Vedeckom vesmírnom inštitúte Blue Marble.

freepik

Haqq-Misra sa v minulosti zaoberal aj tým, čo presne by sme mali vo vesmíre hľadať ako dôkaz prítomnosti mimozemskej civilizácie – či už minulej alebo aktuálnej. Identifikovali pritom dva hlavné chlór-fluorované uhľovodíky (CFS), konkrétne fluorid uhličitý, známy ako tetrafluormetán (CF4) a tiež trichlofluorometán, známy zase ako R-11 alebo freon-11.

Dopadla aj na Zem

Známy izraelsko-americký teoretický fyzik a astrofyzik Avi Loeb predpokladá, že jeden z asteroidov, ktoré dopadli na Zem, pochádzal z medzihviezdneho priestoru a mohlo sa jednať o mimozemské technológie. Organizuje preto hľadanie jeho úlomkov, ktoré sa nachádzajú kdesi v oceáne.

Ak sa aj o takúto technológiu nejedná, pôjde o vôbec prvý materiál pochádzajúci z medzihviezdneho priestoru, ktorý sa vedcom dostal do rúk.

Chcú použiť aj Webbov teleskop

Kandidátmi na mimozemské technológie v našej Slnečnej sa môžu v budúcnosti stať medzihviezdne objekty, ako napríklad ‘Oumuamua alebo 2I/Borisov. Tie vedcom potvrdili dlho predpokladanú teóriu, že takéto objekty s pôvodom mimo náš hviezdny systém ním prechádzajú pomerne bežne a nejedná sa o žiadne veľké výnimky.

NASA / Jay Freidlander

Okrem Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba môžu s hľadaním technosignatúr pomôcť aj ďalšie misie, vďaka ktorým astronómovia očakávajú zvýšený počet objavených medzihviezdnych objektov. Práve spomínaný ‘Oumuamua pritom spôsobil obrovský záujem, keďže pri obehu okolo Slnka nevysvetliteľne zrýchlil a vedci teraz navrhujú misiu, ktorá vynesie do vesmíru obzvlášť rýchlu sondu schopnú tento objekt dobehnúť.

Inštitúcia SETI sa zaoberá hľadaním mimozemského života a stopách po ňom už celé desaťročia a s malými zmenami jej môžu pomôcť aj také vesmírne sondy a observatóriá, od ktorých to vôbec nečakali. Naša Slnečná sústava sa nimi začína hemžiť a chystajú sa aj k svetom, na ktoré sa doteraz ľudská technika nedostala – či už sú to vonkajšie planéty alebo ich mesiace.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú