Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Algoritmus YouTube, ktorý slúži na zobrazovanie odporúčaných videí používateľom, sa stal v minulosti terčom kritiky pre šírenie videí s konšpiračným podtónom. V januári minulého roka však spoločnosť oznámila, že vo svojich odporúčaniach začne problémový obsah blokovať. Podľa najnovšej štúdie výskumníkov z Kalifornskej univerzity v Berkeley priniesol tento krok reálne výsledky, pričom v súčasnosti je počet týchto videí v odporúčaniach znížený takmer o polovicu, informuje Gizmodo.

Úsilie prinieslo ovocie

S blokovaním videí a reklám na YouTube sme sa stretli aj na Slovensku, pričom na porušenie stanovených pravidiel doplatili viaceré politické strany vrátane Smeru-SD, Progresívneho Slovenska či kanál Štefana Harabina, ktorý spoločnosť na jeden deň dokonca pozastavila úplne, informoval Denník N.

Dôvodom dočasného zablokovania malo byť porušenie autorských práv v publikovanom obsahu. K podobnej situácii došlo aj v roku 2018, kedy bolo Harabinovi zablokované video na YouTube aj Facebooku, píšu v článku Stratégie.

Inou kapitolou sú však odporúčané videá, ktoré sa používateľom zobrazujú podľa ich vyhľadávacieho algoritmu. Ten sa stal terčom kritiky práve pre odporúčanie videí založených na konšpiračných teóriách, čím napomáhal k ich šíreniu.

Zobraziť celú galériu (3)
YouTube zablokoval reklamy aj Progresívnemu Slovensku, pričom časť z nich tvorili aj videá na YouTube / Zdroj: Screenshot/transparencyreport.google.com/Úprava redakcie

YouTube preto od začiatku minulého roka začala tento problém riešiť, a prestala obsah s konšpiračným podtónom používateľom odporúčať. Na výsledky úsilia spoločnosti sa teraz pozreli vedci z Kalifornskej univerzity, ktorí počas 15 mesiacov preskúmali až 8 miliónov odporúčaných videí, pričom posudzovali, ako efektívne boli snahy YouTube filtrovať tieto videá na základe ich popisu, komentárov a prepisu.

Výskumníci zistili, že počet odporúčaných konšpiračných videí skutočne klesá, pričom v máji minulého roka sa znížil až o 70 % oproti pôvodným hodnotám. Odvtedy sa však postupne zvyšuje, pričom v súčasnosti sú odporúčania týchto videí približne o 40 % menej bežné ako v čase, keď proti nim spoločnosť začínala bojovať.

Pozitívne však je, že YouTube dokázal úspešne filtrovať z odporúčaní videá, ktoré tvrdia, že teroristické útoky z 11. septembra 2001 má na svedomí vláda USA a Zem je plochá, pričom ide práve o konšpiračné témy, ktoré spoločnosť v januári 2019 konkrétne menovala.

Ako píše portál MIT Technology Review, odporúčané videá sú zodpovedné za takmer tri štvrtiny z celkového počtu viac ako jednej miliardy hodín, ktorú ľudia venujú sledovaniu videí na YouTube každý deň. S takmer 2 miliardami aktívnych používateľov mesačne predstavuje táto služba podstatný zdroj správ pre čoraz viac ľudí, a opatrenia, akým je aj obmedzenie odporúčania konšpiračných videí, sú rozhodne kroky správnym smerom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú