BMW radu 5 je bez pochýb najúspešnejším biznis sedanom v danej triede. Nová generácia populárneho „päťkového“ BMW opäť prichádza v prvom rade ako elektromobil. Ten zdedil množstvo detailov a technológií z vlajkového BMW i7, čo z neho robí najkrajšie a najluxusnejšie BMW rady 5, aké sme tu kedy mali.

Na úvod budú mať zákazníci k dispozícii iba čisto elektrické modely BMW i5 eDrive 40 a športovejší BMW i5 M60 xDrive. Neskôr budú k dispozícii aj spaľovacie modely s benzínovým a naftovým motorom a v roku 2024 prídu na trh aj plug-in hybridné motorizácie.

Výkonu má na rozdávanie

 V porovnaní s predchádzajúcou generáciou narástla nová verzia BMW rady 5 do dĺžky o 97 milimetrov na 5 060 milimetrov, do šírky o 32 milimetrov na 1 900 milimetrov a do výšky o 36 milimetrov na 1 515 milimetrov. Rázvor sa popri tom predĺžil o 20 milimetrov na 2 995 milimetrov.

BMW

Plne elektrická verzia v podobe modelu BMW i5 využíva výrazne vylepšenú technológiu pohonu BMW eDrive piatej generácie a prichádza na trh vo dvoch verziách. Ako model BMW i5 M60 xDrive (kombinovaná spotreba elektrickej energie podľa WLTP: 20,6 – 18,2 kWh/100 km) kombinuje výkon 442 kW (601 koní) s typickým M výkonom a špecifickými dizajnovými prvkami.

Elektrický pohon všetkých kolies tvoria dve vysoko integrované pohonné jednotky na prednej a zadnej náprave. Systém pri aktivovaných funkciách M Sport Boost alebo M Launch Control generuje krútiaci moment s hodnotou až 820 Nm*. To umožňuje modelu BMW i5 M60 zrýchliť z nuly na 100 km/h za 3,8 sekundy, jeho maximálna rýchlosť je elektricky obmedzená na 230 km/h.

BMW

V ponuke sa nachádza aj verzia BMW i5 eDrive40 (kombinovaná spotreba elektrickej energie podľa WLTP: 19,5 – 15,9 kWh/100 km). Jej elektromotor poháňa iba zadné kolesá a generuje maximálny výkon 250 kW (340 k) a s funkciami Sport Boost alebo Launch Control dodáva maximálny krútiaci moment až 430 Nm. Model BMW i5 eDrive40 zrýchli z nuly na 100 km/h za 6,0 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 193 km/h.

Dojazd a nabíjanie bez akýchkoľvek obmedzení

Batéria sa nachádza v spodnej časti vozidla a poskytuje využiteľnú energiu 81,2 kWh. K dlhému dojazdu prispieva okrem účinných elektromotorov aj najnovšia verzia adaptívnej rekuperácie a inteligentná kombinácia technológie tepelného čerpadla na vykurovanie a chladenie interiéru, pohonu a vysokonapäťovej batérie. Príslušné hodnoty WLTP sú 455 – 516 kilometrov pre BMW i5 M60 xDrive a 477 – 582 kilometrov pre BMW i5 eDrive40. Nová funkcia MAX RANGE dokáže obmedzením výkonu a rýchlosti a deaktiváciou komfortných funkcií v prípade potreby zvýšiť dojazd až o 25 percent.

BMW

Palubná AC nabíjačka umožňuje štandardne nabíjanie striedavým prúdom s výkonom až 11 kW, na požiadanie je k dispozícii verzia s nabíjacím výkonom 22 kW. Vysokonapäťová batéria umožňuje nabíjanie jednosmerným DC prúdom s výkonom až 205 kW. Batéria BMW i5 sa z 10 % na 80 % nabije za približne 30 minút.

Interiér hodný prémiovej značky

Kokpit nového modelu BMW radu 5 má v porovnaní s predchádzajúcou generáciou výrazne nižší počet tlačidiel a ovládacích prvkov. To sa podarilo dosiahnuť dôslednou digitalizáciou funkcií. Zakrivený displej BMW Curved Display nanovo interpretuje charakteristickú predstavu značky o zameraní na vodiča. Plne digitálny zobrazovací systém pozostáva z 12,3-palcovej prístrojovej dosky Information Display a 14,9-palcového stredového displeja Control Display.

BMW predstavilo novú radu 5. Prvýkrát prichádza ako elektromobil BMW i5

Úpravami prešiel aj volant so sploštenou spodnou časťou a haptickou odozvou na ovládacích paneloch, ako aj voliaca páka na stredovej konzole. Ďalšiu zaujímavosť predstavuje na požiadanie dodávaná ovládacia lišta BMW Interaction Bar. Efektne podsvietený funkčný celok s kryštalickou povrchovou štruktúrou zaberá celú šírku prístrojovej dosky, siaha až do výplní dverí a zahŕňa dotykové ovládacie panely.

BMW

Operačný systém BMW Operating System 8.5 ponúka širší rozsah digitálneho obsahu zameraného na informácie a zábavu, rýchlejšie cykly aktualizácie funkcií, vylepšené informácie o nabíjacích bodoch pre elektromobily a optimalizovaný prístup k mnohým špecifickým online službám. Streamované videá sa zobrazujú priamo na stredovom ovládacom displeji, rovnako ako inovatívny herný systém v automobile prvýkrát predstavený v novom modeli BMW radu 5 s platformou AirConsole. Vodič a cestujúci môžu v čase, keď vozidlo stojí, hrať hry, napríklad počas nabíjania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú