Minulý rok spoločnosť AST Space Mobile vypustila nový prototyp telekomunikačného satelitu s názvom BlueWalker 3. Ten dokáže posielať satelitný internet priamo do komerčných mobilných telefónov bez akýchkoľvek úprav ich hardvéru.

Prekáža na oblohe

Ako však najnovšie upozorňuje portál IFLScience, podľa štúdie publikovanej v žurnále Nature, je BlueWalker 3 jeden z najjasnejších objektov na oblohe. Presnejšie je BlueWalker 3 zatiaľ najjasnejší satelit na nízkej obežnej dráhe Zeme, pričom astronómovia sa obávajú, že je to začiatok konca.

KPNO/NOIRLab/IAU/SKAO/NSF/AURA/R. Sparks

BlueWalker 3 je podľa výsledkov nového výskumu zhruba tak jasný, ako ôsma najjasnejšia hviezda viditeľná zo Zeme. Len Mesiac, Jupiter, Venuša a sedem hviezd na našej nočnej oblohe sú jasnejšie ako BlueWalker 3 – vyplýva to z pozorovaní profesionálnych aj amatérskych astronómov z Čile, USA, Mexika, Nového Zélandu, Holandska a Maroka, píše portál TheVerge.

Satelit BlueWalker 3 je určený na poskytovanie 4G a 5G mobilného internetového pripojenia na Zemi, čo je dôvodom pre jeho pozíciu na pomerne nízkej orbite. Jeho veľkosť v kombinácii s pozíciu robí astronómom na čele vrásky, keďže sa jedná o komerčný satelit s doteraz najväčším komunikačným poľom. BlueWalker 3 váži úctyhodných 1 500 kg a po úplnom rozprestretí svojich panelov má plochu až 64 m2.

Astronómovia merajú jas objektu pomocou veličiny nazývanej magnitúda. Čím je objekt jasnejší, tým je číslo menšie – číslo dokonca môže ísť aj do záporných hodnôt. Záporné hodnoty nadobúda napríklad, Slnko, Mesiac, Jupiter, či Venuša. Hviezda Vega má magnitudu blízku čísla 0, Polárka zhruba 2. Samozrejme, BlueWalker 3 nie je prirodzene jasný objekt.

To, čo ho robí nesmierne jasným, je svetlo odrazené od Slnka späť na Zem. Pri pravom uhle pritom BlueWalker 3 dosahuje magnitúdu 0,4, čo ho radí medzi tie najjasnejšie objekty na oblohe – je jasnejší ako umierajúca hviezda Betelgeuse, či Saturn.

Veľký problém

Neustály nárast počtu satelitov na oblohe prispieva k svetelnému znečisteniu. Nejde však o problém iba vizuálny. Vysielanie telefónnych signálov z vesmíru tiež ovplyvňuje rádioastronómiu a schopnosť používať rádiové antény na štúdium vzdialených galaxií alebo sledovanie nebezpečných asteroidov.

Časozberný snímok dráh satelitov Starlink s dráhami hviezd v pozadí. Zdroj: Global Meteor Network

Autorka novej štúdie Sangeetha Nandakumar a jej tím tvrdia, že predtým, ako satelitné spoločnosti vypustia svoje zariadenia do vesmíru, mali by pracovať na znížení vplyvu, ktorý budú mať na nočnú oblohu a astronómiu. AST Space Mobile pritom v najbližších rokoch plánuje vypustiť ďalších 90 podobných satelitov.

Netreba tiež zabúdať ani na problémy, ktoré spôsobuje megakonšteláciu ako Starlink, o ktorých sme informovali v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú