Astronómom sa podarilo zachytiť poriadnu vesmírnu kolíziu priamo v našej slnečnej sústave. Neznámi objekt tentoraz narazil do Jupiteru, najväčšej planéty v sústav. Ako informuje portál Interesting Egineering, vytvorený obrovský záblesk bolo možné pozorovať aj teleskopmi zo Zeme a podarilo sa tak vytvoriť video z jeho priebehu.

Jupiter nás chráni

Ku kolízii malo dôjsť 28. augusta o 18:45 SELČ, pričom zrážku neznámeho objektu s Jupiterom pozorovali viacerí amatérski astronómovia. Jednému z nich, na profile NASA Planetary Log na sociálnej sieti X.com (Twitter), sa podarilo tento pomerne vzácny jav priamo zachytiť a vytvoriť z neho aj videozáznam, vysvetľuje SPACE.

Kategorizovanie tohto javu ako „vzácneho“ je pomerne otázne, keďže je známe, že Jupiter chráni Zem pred rôznymi asteroidmi a kométami už milióny rokov. Z hľadiska dĺžky ľudského života je však tento jav predsa len vzácny a podobné zrážky sa darí zachytávať len zriedkavo. Čo presne do Jupiteru tentoraz narazilo známe nie je, zrejme tak išlo o menší asteroid alebo kométu, ktorú naše observatóriá nezachytili.

Jupiter je pre podobné objekt obzvlášť príjemným cieľom kvôli jeho veľkosti a hmotnosti, keďže má, samozrejme okrem Slnka, najsilnejší gravitačný vplyv v našej sústave. Do značnej miery tak ovplyvňuje obežné dráhy nielen asteroidov a komét, ale tiež samotných planét.

Nie je to po prvý raz

Augustová zrážka s Jupiterom nie je jediná, ktorú sa podarilo zachytiť. Podarilo sa to aj v roku 2019, kedy mohol náraz spôsobiť výbuch o veľkosti Zeme.

Formovali našu existenciu

Vesmírne kolízie dokážu byť ničivé, zároveň sú však nesmierne dôležité pre evolúciu planét a mesiacov. Práve vďaka masívnej zrážke s malou planétkou získala Zem svoj Mesiac, kométy a asteroidy zase dopravili na povrch našej planéty potrebné materiály. Stopy po takýchto kolíziách objavujeme po celej sústave a to aj na samotnom Mesiaci, kde sa podarilo identifikovať pod povrchom gigantické teleso, ktoré je 3-krát väčšie ako Slovensko.

NASA

Identifikovaná štruktúra dosahuje hmotnosť až 2,18 miliardy kilogramov a tiahne sa do hĺbky viac ako 300 km. Táto gigantická masa materiálu môže byť plná kovu z asteroidu, ktorý narazil do Mesiaca a vytvoril zmieňovaný kráter.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú