Internet. Technológia, ktorá posunula ľudstvo míľovými krokmi do budúcnosti, no zároveň ho začala pomaly, ale isto kaziť. Ako neustále rastie počet používateľov, tak rastie aj počet pripojených zariadení. Zároveň však rastie aj hrozba, ktorú internet nepochybne prináša.

Mnohí z nás si však túto hrozbu neuvedomujú, respektíve si jej nechcú byť vedomí. Nalejme si však čistého vína. Všetko, čo raz pridáme na sociálne siete, tam už zostane navždy. Fotky, videá, statusy, komentáre, osobné údaje, všetko je starostlivo uložené na serveroch Facebooku, Twitteru, Instagramu… Ak sa aj jedného dňa spamätáš a svoje nerozvážne nahrané fotografie sa rozhodneš pre istotu zmazať a osobné údaje pozmeniť, nedokážeš to. Teda presnejšie dokážeš, no len z časti. Po odstránení raz nahratej fotografie, ktorú by si na žiadnom pracovnom pohovore radšej nevystavoval síce zmizne, no nie nadobro.

zdroj fotografie: Pexels

Je to spôsobné najmä tým, že sa sociálne siete na čele s Facebookom riadia jedným (s)prostým heslom, ktoré znie: Zíde z očí, zíde z mysle. Po odstránení spomínaných fotiek ich tak už vo svojom profile viacej neuvidíš, no na serveroch si ich môže prezerať každý, kto k nim získa prístup. A tento prístup nemusí byť udelený legálne. Iste si si všimol, že tak ako sa takmer každým dňom zvyšuje počet gadgetov predstavených spoločnosťou Xiaomi, zvyšuje sa aj počet DDoS útokov na sociálne siete či svetové médiá. Nad drvivou väčšinou takýchto útokov len nezáživne mykneš plecom, no jednoznačne by si im mal pridávať vyššiu váhu.

zdroj fotografie: Pexels

Nenechaj si ujsť
Pozri sa na všetky tieto informácie, ktoré zbiera o tebe Facebook počas používania

Konieckoncov, tieto útoky napádajú internetové stránky, na ktorých máš uložené osobné informácie, či už je to meno, vek, zamestnanie, alebo adresa bydliska. Mnohí z nás sa však neštítia pred ničím a nechávajú na internete aj také údaje, aké by tam nechávať nemuseli. Len aby si vedel, všetky z nich môžu byť jedného krásneho dňa veľmi nepekne zneužité. Netreba teda do internetu ako takého vkladať veľkú dôveru, pretože tak, ako nevykrikuješ svoje osobné údaje niekde na ulici, ich nemusíš vystavovať na všetkých sociálnych sieťach. Ďalšou vecou je dôvera v to, čo sa na internete dočítame. Kedysi sa dalo skutočne povedať, že to, čo je napísané na internete, je aj skutočne pravda.

zdroj fotografie: Pexels

Dnes je však spojenie týchto slov vnímané skôr ako irónia. A niet sa čomu čudovať. Dnešný internet je totižto miestom plným hoaxov, poloprávd a nepodložených informácií, ktoré sa len snažia nalákať dôverčivého jedinca. Tých je, bohužiaľ, stále neúrekom. Napriek tomu si už ale veľké množstvo z nás uvedomuje strasti, ktoré vznikajú po napísaní dobre známej skratky www. Najmä pri deťoch by sme mali byť v tomto smere skutočne obozretní a vo zvýšenej miere by sme mali dbať na ich bezpečie. Ako sa však hovorí, všetko má svoj začiatok, ale i koniec. Rovnako by to mohlo platiť aj pre internet, teda minimálne v takej podobe, v akej ho poznáme dnes.

Nenechaj si ujsť
Gigabitový optický internet na Slovensku začne ponúkať ďalší operátor, no len pre vybrané lokality

Množstvo ľudí z celého sveta si totiž začína plne uvedomovať všetky problémy menované vyššie. Niektorí sa ale na ne nemienia len tak nečinne prizerať a začínajú konať. Vďaka tomu vzniká šanca na vytvorenie internetu novej, bezpečnejšej generácie. Ten má byť postavený na pevných základoch, ktoré ponúka technológia blockchain. Ak nevieš, čo blockchain je, tak vedz, že ide o technológiu, na ktorej je postavená najznámejšia internetová peňažná mena – Bitcoin. Ten je vďaka blockchainu plne decentralizovaný, čo znamená, že ho nemôže ovplyvňovať nikto vrátane jeho autorov, vysoko postavených skupín alebo predstaviteľov vlád.

Takisto nemožno vďaka tomu túto menu falšovať, kontrolovať finančné toky alebo spôsobovať jej infláciu. Viaceré z týchto výhod by teda mohli preniknúť aj do internetu novej generácie. Internetu, ktorý by si opäť raz zaslúžil našu plnú dôveru. Podporu tomuto zaujímavému projektu vyjadrili aj poriadne veľkí hráči, ako napríklad Microsoft, pričom na ňom spolupracujú aj ďalšie softvérové inštitúcie. Už 19. mája sa v New Yorku uskutoční samit, ktorý rozhodne o ďalšom napredovaní tohto odvážneho projektu. To, či sa internet podarí úplne nahradiť jeho novou a bezpečnejšou generáciou teda isté nie je, no isté naopak je to, že by to dnešnému svetu rozhodne prospelo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom