Facebook je bezpochyby najvyužívanejšou sociálnou sieťou na svete. Ak patríš medzi jej aktívnych používateľov, tak ti určite netreba pripomínať, že pravidelné navštevovanie tejto sociálnej sieti má svoje pozitíva, no rovnako aj negatíva. Medzi najhlavnejšie negatíva patrí narušenie súkromia, nakoľko Facebook o tebe zbiera až prehnané množstvo osobných informácií.

Iste, existuje jednoduché riešenie, ako tomuto nedobrovoľnému odovzdávaniu údajov zabrániť, no to pre mnohých z nás neprichádza do úvahy. Zrušenie účtu by ťa totižto mohlo pripraviť o pravidelný kontakt s tvojimi priateľmi, ale aj o všeobecný prehľad o aktuálnej situácií vo svete. Taktiež by si tým prišiel o množstvo zaujímavých, vtipných a zamyslenia hodných príspevkov zo stránok, ktoré odoberáš. Väčšina z nás sa preto s týmto zbieraním informácií zmierila a dnes ho už takmer nevníma.

facebookzdroj fotografie: Facebook

Je všeobecne známe, že Facebook tieto tvoje údaje využíva na cielenú reklamu, ktorá mu v podstate zarába na to, aby si ho mohol naďalej zadarmo používať. Týchto reklám sa nijakým spôsobom nezbavíš a či chceš alebo nie, musíš ich trpieť. Hoci ich nedokážeš vypnúť, môžeš si ich zobrazovanie aspoň prispôsobiť podľa tvojho vlastného uváženia. Inými slovami, ak ti Facebook dlhodobo zobrazuje reklamy, ktoré pre tvoju osobu nie sú zaujímavé, môžeš si ich upraviť tak, aby sa ti zobrazovali práve tie, ktoré sa ti páčia a v reále ich dokážeš oceniť.

Facebook získava tvoje údaje tromi spôsobmi: 

  1. Z informácií, ktoré uvedieš vo svojom osobnom profile (meno, vek, rodinný stav, miesto bydliska, zamestnanie, vzdelanie).
  2. Zo všetkých aktivít spojených s touto sociálnou sieťou, zo zdielaných príspevkov, z vecí, ktoré sa ti páčia a v podstate zo všetkého, na čo klikneš.
  3. Zo všetkých stránok, ktoré ukladajú údaje cookies, takže aj zo všetkého, čo vykonávaš na internete mimo Facebooku.

Veci, ktoré sa ti páčia alebo ich zdielaš so svojimi priateľmi ovládaš ty sám. To isté platí aj o údajoch, ktoré uvedieš vo svojom osobnom profile. Aktivity mimo Facebooku však nemusia byť nutne len vo tvojej réžií a ak využívate počítač viacerí, tak sa ti môžu pokojne zobrazovať reklamy na produkty, ktoré si ani nikdy nevyhľadával. Vďaka tomu najvyužívanejšia sociálna sieť ponúka nástroj s názvom „Preferencie reklám“. Nájdenie tohto užitočného nástroja však nie je vôbec jednoduché, no našťastie, si môžeš prezrieť návod na jeho vypátranie.

Facebook-osobne-udajezdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech

zdroj fotografií: Patrik Tarics / Facebook

Nenechaj si ujsť
Mark Zuckergberg chce zaviesť nový technologický trend, ktorý môže definitívne zrušiť existenciu smartfónov

Stačí tak zobraziť časovú os a kliknúť na šípku v pravom hornom rohu jednej z reklám. Následne je potrebné vybrať možnosť „Prečo sa mi toto zobrazuje?“ a pri ďalšom okne kliknúť na „Spravovať vaše preferencie reklám“. Následne budeš presmerovaný na samotnú stránku, kde si vieš preferencie reklám prispôsobiť podľa seba. Každú z nich je tak možné odstrániť, pričom sú roztriedené podľa záujmov do prehľadných kategórií. Aj po tejto úprave ťa však môžu prekvapiť skupinové reklamy, ktoré sú zobrazované napríklad všetkým ľuďom z jedného mesta.

Sledovaniu mimo stránok Facebooku môžeš zabrániť

Facebook-osobne-udaje3zdroj fotografie: Patrik Tarics / Facebook

Ako sme spomínali vyššie, sociálna sieť zbiera informácie aj z iných internetových stránok, k čomu jej dopomáhajú cookies. Zbieraniu týchto údajov môžeš zabrániť vo svojom prehliadači, no lepšou cestou je znemožniť prístup k nim len pre Facebook. Pre vykonanie tohto úkonu klikni na „Nastavenia súkromia“, ktoré sa skrývajú pod ikonou zámku hneď vedľa notifikácií. Neskôr stačí kliknúť na „Zobrazenie ďalších nastavení“ a na ďalšej stránke zvoliť v ľavom stĺpci „Reklamy“. Následne stačí v príslušnom riadku vybrať možnosť „Vypnuté“ a Facebook viac nebude sledovať tvoje konanie mimo jeho stránok.

Facebook-osobne-udaje4zdroj fotografie: Patrik Tarics / Facebook

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú