Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Blesk, ktorý zasiahol strom na západom pobreží Floridy, vytvoril fascinujúci fosforový materiál, aký sme na Zemi ešte doposiaľ nevideli. Ide o novú skupinu minerálov, ktorá potenciálne premosťuje priepasť medzi minerálmi vo vesmíre a minerálmi nachádzajúcimi sa na Zemi. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Nikdy nevidený materiál

Nová štúdia publikovaná v žurnále Communications Earth & Environment ukazuje, ako môžu byť vysoko energetické udalosti spúšťačom odlišných chemických reakcií vedúcich k vytvoreniu nových materiálov.

V tomto prípade ide o minerál, ktorý sa nápadne podobá fosforečnanu vápenatému. Presnejšie analýza tejto hrudky materiálu veľkej zhruba 7 x 2 cm odhalila predtým neznámy materiál pozostávajúci prevažne zo zlúčeniny CaHPO3 (podľa všetkého sú v ňom aj stopové prvky železa). Hoci sa vedci nazdávajú, že tento materiál môže byť úplne novým typom minerálu, musia počkať na ďalšie nezávislé testy, píše portál LiveScience.

Objavený fulgurit. Matthew Pasek

Tento materiál sa našiel uväznený vo fulgurite, teda geologickom útvare vytvorenom bleskom, ktorý zasiahol piesok okolo koreňov stromu.

„Keď blesk udrie do stromu, okolitá zem zvyčajne exploduje, okolitá tráva odumiera, vytvorí sa jazva a vyšle elektrický vývoj cez pôdu, horniny a piesok, čím sa vytvoria fulgurity, známe tiež ako skamenené blesky,“ uviedol geovedec Matthew Pasek.

Vedci sa dokonca tento materiál pokúsili vytvoriť v laboratóriu avšak neúspešne. Aj to dokazuje, že na výrobu tohto špeciálneho minerálu sú potrebné veľmi špecifické podmienky a dokonca i načasovanie. Odborníci sa totiž obávajú, že ak sa daný materiál zahrieva príliš dlho, zmení sa na materiál, ktorý zvyčajne nachádzame v meteoritoch.

„Nikdy sme nevideli, že by sa tento materiál prirodzene vyskytoval na Zemi – minerály tomuto podobné môžeme nájsť v meteoritoch a vesmíre, ale ani tam sme nikdy nevideli presne tento typ materiálu,“ uvádza Pasek

Vždy keď sa k tomuto materiálu začali v laboratóriu približovať rozpadol sa na niečo iné.

Autori však dúfajú, že táto forma fosforečnanu vápenatého môže byť čoskoro potvrdená iným výskumným tímom ako nový minerál a dostane oficiálny názov.

Luca Bindi, Tian Feng & Matthew A. Pasek/ Nature

Odborníci sa nazdávajú, že k vytvoreniu materiálu prispel aj uhlík spálený v strome, ako aj železo nahromadené okolo koreňov stromov. Priznávajú však, že by mohli existovať aj iné „vysoko energetické scenáre“, ako tento materiál mohol vzniknúť.

Výskum tiež naznačuje, že minerál je podstatný aj z hľadiska historického vývoja najstarších období našej planéty. Tieto druhy bleskov a chemických reakcií sa totiž s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytovali v minulosti pravidelne.

„Predchádzajúce výskumy naznačujú, že redukcia fosfátu bleskom bola na ranej Zemi rozšíreným javom,“ uviedla spoluautor štúdie Tian Feng. “Na Zemi však existujú problémy s environmentálnymi rezervoármi fosfidu (zlúčenina fosforu s nejakým menej elektronegatívnym prvkom alebo prvkami.), ktoré sa len veľmi ťažko obnovujú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú