Pred pár týždňami sa na výstave CES 2017 objavil smartfón od spoločnosti BlackBerry pod kódovým označením „Mercury“. V tej dobe ale nikto nevedel, čo má táto novinka pod kapotou. Ak si čakal tie najlepšie špecifikácie z high-end segmentu, bohužiaľ, musíme ťa sklamať. Model KEYone alias „Mercury“, prináša trocha skromnejšiu výbavu, no jeho prednosti sa prejavujú v iných smeroch.

Označenie KEYone skutočne oveľa viac vystihuje podstatu novinky, ktorá miesto vysokého výkonu ponúkne používateľovi mnoho výhod po stránke bezpečnosti či produktivity. Svojou výbavou sa tak radí skôr k smartfónom strednej triedy, kde ale bude skutočne vytŕčať z radu aj vďaka svojej hardvérovej klávesnici. Pokiaľ ťa BlackBerry KEYone zaujalo, tak nasledujúce riadky ti o tejto novinke prezradia omnoho viac.

zdroj fotografie: TheVerge

Dizajn a konštrukcia

Už na prvý pohľad vidno, že BlackBerry sa nedrží trendov a odvážne kráča aj s týmto modelom proti konkurencii. Model KEYone je jasným dôkazom toho, že spoločnosť je na svoj prístup k tvorbe smartfónov hrdá a ani v časoch, kedy hardvérová klávesnica zo smartfónov úplne vymizla, sa ju nebojí použiť vo svojom novom modeli. Rám konštrukcie je vyrobený z exolovaného hliníka, ktorý v kombinácií s jemnou textúrou plastového krytu zadnej steny umožnil výrobcovi vytvoriť naozaj odolný smartfón. Celý dizajn sa nezhoduje s dnešnou „módou“, čím si BlackBerry vyslúžilo uznanie mnohých fanúšikov a rozhodne ide o pozitívny krok.

zdroj fotografie: Android Authority

Nenechaj si ujsť
Čínske TCL kupuje všetky globálne práva na značku BlackBerry

Prvým prvkom modelu KEYone, ktorý zaujme už na prvý pohľad, je jednoznačne jeho hardvérová klávesnica. BlackBerry vložilo do tejto „novinky“ mnoho užitočných funkcií. Celá klávesnica podporuje dotykové gestá, čím model KEYone uľahčí používateľovi prezeranie pracovných emailov, správ alebo iných dokumentov.

zdroj fotografie: The Verge

Poďalšie je možné všetky klávesy programovať a nastaviť podľa individuálnych požiadaviek používateľa. Ten si môže prispôsobiť každú klávesu pre špecifickú aplikáciu, napríklad pre prístup k Facebooku postačí pri BlackBerry KEYone stlačiť iba písmeno „F“. Možnosti sú naozaj široké. Ďalšou nesmiernou výhodou je aj snímač odtlačkov prstov. Pýtaš sa, kde ho výrobca skryl? BlackBerry našlo pre tento snímač naozaj netradičné miesto, a to priamo v medzerníku klávesnice s dvomi LED diódami po stranách.

Špecifikácie

BlackBerry KEYone nepatrí medzi kráľov benchmarkov, no zameriava sa na veľmi špecifickú klientelu, ktorá pred čistým výkonom uprednostňuje iné aspekty. V novinke nájdeme 4,5″ displej s pomerom strán 3:2, ktorý prináša rozlíšenie 1620 x 1080. Vzhľadom na rozmery obrazovky poskytne spomínané rozlíšenie naozaj jemný obraz. Ten je dokonca vhodný aj pre VR okuliare, no je len malá šanca, že budúci majiteľ využije model KEYone práve na tieto účely. Srdcom novinky od BlackBerry je procesor z dielne Qualcommu. Snapdragon 625 spolu s 3 GB operačnou RAM pamäťou neurobia veľký rozruch.

zdroj fotografie: Android Auhority

Spomínaný procesor sa síce nemôže rovnať jeho silnejším súrodencom, no zato dokáže poskytnúť dostatok výkonu, aby zvládol väčšinu hier a operácií bez akéhokoľvek zaváhania. Pre osobné súbory je k dispozícií vnútorné úložisko s kapacitou 32 GB, ktoré je možné rozšíriť prostredníctvom microSD karty až o ďalšie 2 TB. Zadnú stenu vybavil výrobca snímačom fotoaparátu Sony IMX378 s veľkými 1,55 µm pixelmi a rozlíšením 12 MPx. Šošovka fotoaparátu má k dispozícií aj  PDAF zaostrovanie, 4-násobný digitálny zoom a clonu f/2.0.


zdroj fotografie: Android Authority

Predná stena obsahuje selfie fotoaparát s rozlíšením 8 MPx a ohniskovou vzdialenosťou 84°, pričom BlackBerry znova využilo veľké 1,125 µm pixely, ktoré prepustia viac svetla. Vďaka skromnejšej výbave bude spotreba smartfónu taktiež o čosi menšia. Batéria s kapacitou 3505 mAh tak bez problémov zvládne aj celý deň náročnejšieho používania. Ruka v ruke ide s batériou aj technológia rýchleho nabíjania prostredníctvom USB-C konektora. Spoločnosť sa pri svojom novom modeli pýši rýchlym nabíjaním, ktoré už za 36 minút dokáže naplniť batériu až na 50 % svojej kapacity.

Softvér

BlackBerry KEYone obsahuje najnovšiu verziu operačného systému Android 7.1 Nougat. Aj napriek tomu, že nový Nougat už obsahuje niekoľko bezpečnostných vylepšení, BlackBerry sa rozhodlo túto stránku ešte trochu inovovať. V ponuke tak nájdeme aj balík špeciálnych aplikácií priamo od výrobcu. Medzi ne patrí napríklad BlackBerry Hub, BlackBerry Keyboard či Notes by BlackBerry.


zdroj fotografie: Android Authority

Nenechaj si ujsť
Máme kompletné špecifikácie Galaxy S8: Super jemný displej a jeden z najlepších fotoaparátov

Do vienka dostal model KEYone aj bezpečnostný balík DTEK. Ten má za úlohu monitorovať operačný systém a informovať používateľa o potencionálnych hrozbách, či možnostiach ako zlepšiť celkové zabezpečenie smartfónu. Tým sa znova potvrdzuje, že aj toto zariadenie od BlackBerry je vhodnejšie pre zákazníkov, ktorí dbajú na bezpečnosť a ochranu svojich drahocenných dát. Je však nutné podotknúť, že výrobca po softvérovej stránke veľké úpravy nerobil a po zapnutí zariadenia sa majiteľovi naskytne pohľad na uhladený a elegantný operačný systém, ktorý nie je „zašpinený“ prebytočnými aplikáciami.

Cena a dostupnosť

Pri pohľade na cenovku sa niekomu možno zatočí v hlave. Ako je možné, že smartfón s hardvérovou výbavou strednej triedy atakuje cenovku až 599 €? Za túto sumu by si mnohí určite vybrali smartfóny prémiovej triedy, ktoré ponúkajú omnoho viac výkonu za porovnateľnú alebo ešte nižšiu cenu.

zdroj fotografie: Android Authority

Skvelou voľbou by bol napríklad OnePlus 3T s perfektným výkonom alebo Huawei P9 s duálnym fotoaparátom. BlackBerry KEYone však uprednostnia zákazníci, ktorí ocenia unikátny dizajn a prítomnosť hardvérovej klávesnice v kombinácií s vysokým zabezpečením celého zariadenia. Tí sa KEYone dočkajú už začiatkom apríla, kedy sa dostane na pulty predajní po celom svete.

zdroj fotografií: The Verge

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom