Spoločnosť Sony predstavila v USA svoj prvý smartfón s podporou 5G, ktorým cieli najmä na profesionálnych tvorcov, ktorí budú môcť zariadenie využiť na rýchle nahrávanie videí či vysielanie živých záznamov. Xperia PRO však prekvapí aj microHDMI portom, o novinke píše The Verge.

Po takmer roku Sony konečne prináša svoju avizovanú druhú verziu minuloročnej vlajkovej lode Xperia 1 II, ktorá stála takmer o polovicu menej a je teda jasné, že Xperia PRO svojou cenovkou výrazne prekonáva vlajkové lode od iných výrobcov.

Japonský výrobca astronomickú cenovku 2500 dolárov obhajuje tým, že microHDMI port a podpora 5G sietí budú pre profesionálnych tvorcov veľmi užitočné. Škoda len, že inak je smartfón identický s jeho starším a lacnejším súrodencom, ktorý sa minulý rok predával v Európe aj s 5G konektivitou.

Xperia PRO však príliš neprekvapí ani ostatným hardvérom. Smartfón pod 6,5-palcovým OLED displejom s rozlíšením 3840 x 1644 pixelov a pomerom strán 21:9 ukrýva starší procesor Snapdragon 865 a 4000 mAh batériu. Tri 12 MPx fotoaparáty s rôznymi ohniskovými vzdialenosťami dopĺňa 12 GB RAM a 512 GB internej pamäte je možné rozšíriť až na 1 TB.

Zobraziť celú galériu (6)
Nová Xperia PRO je až na pár vylepšení identická s minuloročnou Xperiou 1 II, Sony

5G konektivita a microHDMI

Port na pripojenie microHDMI kábla sa nachádza na spodnej strane zariadenia v strednej časti, pričom nabíjací USB-C port mu ustúpil o niekoľko milimetrov doľava. Displej s vysokým rozlíšením by podľa Sony mal bez problémov fungovať ako náhľadový monitor pre fotoaparát či videokameru, ku ktorým sa dá pripojiť práve cez microHDMI port.

Čo sa týka 5G sietí, ako sme už spomenuli vyššie, Xperia 1 II z minulého roka ich podporovala, avšak nie vo verzii predávanej v Spojených štátoch.

Ako píše portál AnandTech, kým minuloročná vlajková loď fungovala iba na sub-6GHz 5G pásme, nová verzia podporuje aj takzvané mmWave, čiže milimetrové vlny frekvenčného pásma, ktoré amerických používateľov rozhodne poteší. PRO verzia prichádza so štyrmi mmWave anténami, ktoré sa postarajú o spoľahlivé pripojenie k 5G.

Zatiaľ len pre USA

Toto zariadenie si zaobstarajú zrejme len skutoční profesionáli, ktorým sa takýto smartfón a externý monitor v jednom za sumu 2500 dolárov oplatí, aj keď sme veľmi na pochybách, či aj takéto zameranie dokáže niekoho osloviť. Nová Xperia PRO je určené na predaj len na trhoch v USA, kým v Európe sa ho zrejme vôbec nedočkáme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP