Bitcoin aj napriek tomu, že je najrozšírenejšou alternatívnou menou na svete, nie je technologicky najdokonalejší. Zároveň sa nestáva často, aby sa technologické pozadie kryptomien radikálnejšie menilo.

Bloomberg ale informuje o závažnom konsenze na strane ako ťažiarov, tak aj ostatných krypto expertov, ktorí sa zhodli na prekopaní kódu bitcoinu. Aktualizácia kódu nesie označenie Taproot a jej primárnym cieľom je zvýšenie zabezpečenia každej transakcie, škálovateľnosť meny a najmä podpora viacnásobných podpisov.

Pexels

Ako upozorňuje CNBC, hlavná myšlienka tejto akcie je postavená na zvýšení bezpečnosti práve pri digitálnych podpisoch. Tie sú, zjednodušené povedané, akýmisi jedinečnými odtlačkami prstov, ktoré majitelia bitcoinov zanechávajú za sebou pri každej jednej transakcii.

Taproot by mal do plnej produkcie prejsť už v novembri, pričom sa automaticky vytvorí priestor pre potenciálne smart kontrakty (kontrakty bez sprostredkovateľov aj pri najkomplexnejších transakciách).

Najväčšia zmena od roku 2017 povedie k podstatne lepšiemu používateľskému zážitku s bitcoinom a  nielenže sa zvýši jeho bezpečnosť, ale aj výkonnosť. To bude dosiahnuteľné práve spomínanými smart zmluvami, ktoré budú lacnejšie a na blockchaine zaberú menej miesta.

NEPREHLIADNI
Kryptomeny čakajú aj v SR veľké zmeny v regulácii, Matovičov úrad si však so Sulíkovým protirečí

Vyššia bezpečnosť sa zabezpečí takzvanými Schnorr podpismi

Taproot prejde z aktuálneho Algoritmu digitálneho podpisu eliptickej krivky na Schnorr podpis, ktorý docieli, že jednotlivé transakcie budú „podpísané“ viacerými, samozrejme nečitateľnými podpismi.

Obrovským plusom bude aj vyššia miera anonymity, keďže bude úplne jedno, či dôjde k objemnejším, alebo jednoduchým transakciám – obe bude sprevádzať hneď niekoľko podpisov, ktoré je nemožné od seba odlíšiť. V praxi to znamená, že aj tie najmenšie transakcie budú v blockchaine vyzerať rovnako, ako veľké a komplexné prevody.

Zároveň, čím ďalej, tým viac programátorov vytvára smart kontrakty ešte nad samotným blockchainom bitcoinu. Práve tu vzniká obrovský potenciál Taprootu, ktorý by vedel dostať bitcoin do vedúcej pozície decentralizovaného financovania využívaného práve pri transakciách bez sprostredkovateľov.

Pixabay

Kráľom segmentu decentralizovaných aplikácií (dapps) je ethereum. Vďaka Taprootu, prichádzajúceho do produkcie v novembri, bude môcť byť bitcoin konkurencieschopný už aj v tejto oblasti.

Dôvodov, prečo investori, mineri a ostatní experti musia čakať na zavedenie zmien takmer pol roka, je hneď niekoľko. Hlavným je ale bezpečnosť, keďže nový proces otvára dvere celej plejáde potenciálnych útočníkov.

Ak by sa vierohodnosť aktualizácie preukázala už na začiatku ako nedostatočná, pochovalo by to vieru v „novodobý“ bitcoin ešte predtým, ako by dokázal predstaviť svoj potenciál. Druhým dôvodom čakania je samozrejme zosúladenie systémov využívaných na celom svete. Absentujúca synchronizácia jednotlivých protokolov totiž môže rovnako viesť k nemalému chaosu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú