Uzákonenie kryptomeny bitcoin ako oficiálneho platidla v Salvádore sa stretlo s pozitívnou odozvou najmä u fanúšikov a podporovateľov najväčšej kryptomeny, pričom zároveň podporilo regulačné procesy aj v iných krajinách, ako napríklad Tanzánii, kde k legálnemu ukotveniu kryptomien vyzýva tamojšia prezidentka.

Prijatie bitcoinu ako legálneho platidla môže zrútiť ekonomiku Salvádoru, tvrdí profesor

„Zrovnoprávnenie“ bitcoinu s americkým dolárom, ktorý je v Salvádore oficiálnou menou, si však našlo aj svojich odporcov, medzi ktorých patrí aj popredný profesor aplikovanej ekonómie na Univerzite Johnsa Hopkinsa, Steve Hanke, informoval CoinTelegraph.

Ten je známy vďaka svojim prácam ohľadom menových reforiem v rozvojových krajinách a v rokoch 1981 až 1982 pôsobil aj vo funkcii vedúceho ekonóma administratívy vtedajšieho prezidenta USA, Ronalda Reagana. Hanke varoval, že prijatie bitcoinu ako legálneho platidla v Salvádore má potenciál „úplne zrútiť miestnu ekonomiku“.

Prečítaj si tiež
Musk utvrdzuje verejnosť: „Tesla začne opäť prijímať bitcoin, istú časť našich zásob sme predali“

Univerzitný profesor vo včerajšom rozhovore pre Kitco News ako jedno z rizík uviedol, že majetní držitelia bitcoinov z oblastí ako Rusko a Čína by sa teraz mohli zamerať na Salvádor s cieľom previesť svoje veľké podiely v kryptomene na doláre, čo by podľa Hankeho dokázalo „vyčerpať“ zásoby doláru v krajine.

„Bitcoin má potenciál na úplné zrútenie ekonomiky Salvádoru, pretože keďže krajina nemá domácu menu, všetky doláre v Salvádore by bolo možné vysať a v krajine by neboli peniaze,“ uviedol Hanke. 

Ekonóm počas rozhovoru dokonca označil zvolených zástupcov krajiny, ktorý za bitcoinový zákon hlasovali, za hlupákov a zároveň poznamenal, že bitcoin nemôže fungovať ako legálne platidlo pri každodenných transakciách v krajine, kde sa väčšina občanov spolieha na hotovosť a takmer 70 % obyvateľstva nemá ani bankový účet.

Hanke okrem toho kritizoval aj argument prevodov peňazí viac ako 2 miliónov Salvádorčanov, ktorí žijú v zahraničí, a každoročne posielajú domov viac ako 4 miliardy dolárov.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (úprava redakcie)

Zatiaľ čo tamojší prezident Nayib Bukele tvrdí, že prevod týchto prostriedkov cez bitcoin by výrazne uľahčil, urýchlil a zefektívnil proces týchto platieb, podľa ekonóma sú takéto zahraničné prevody peňazí v bitcoinoch nezmyslom, pretože domáci si budú musieť aktíva okamžite previesť na doláre, aby ich mohli použiť.

NEPREHLIADNI
Ďalšia krajina ide do novej éry. Prezidentka vyzýva centrálnu banku, aby sa „pripravila na kryptomeny“

78-ročný profesor však nie je žiadnym odporcom kryptomien, práve naopak. Hanke sa už v minulosti niekoľkokrát vyjadril, že kryptomeny sú budúcnosť finančného systému, no bitcoin ním nie je. Profesor pritom azda najviac kritizoval jeho vysokú volatilitu, ktorá z neho robí špekulatívne aktívum s „nulovou základnou hodnotou“.

Podporu v prijatí bitcoinu si však Salvádor vyslúžil napríklad aj od Stredoamerickej banky pre ekonomickú integráciu (CABEI), podľa ktorej vytvára prijatie kryptomeny veľa nového priestoru a príležitostí.

Nadnárodná banka sa okrem toho zaviazala, že vytvorí samostatnú technickú podpornú skupinu na pomoc Salvádoru pri prechode na používanie bitcoinu ako legálneho platidla.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú