S myšlienkou úpravy DNA buniek ľudí sa medicína pohráva už niekoľko rokov. Novou záchranou pre pacientov s rakovinou môže byť imunoterapia, pri ktorej sú imunitné bunky vybrané z tela človeka, aby mohli byť geneticky upravené pomocou technológií. Po 2 rokoch od začatia testovania tejto metódy boli teraz oficiálne potvrdené prvé prípady liečenia pacientov s rakovinou pomocou CRISPR.

Prvotné povolenie na začatie testovania sekvencii DNA v genómoch prokaryotických organizmov dostala Univerzita v Pensylvánii od Národného inštitútu zdravia ešte v roku 2016, informuje Futurism. Oficiálne testovanie tejto metódy na ľuďoch však teraz pre National Public Radio potvrdil hovorca univerzity. Vďaka tomu môže medicína skúmať vplyv CRISPR v boji proti zhubným nádorom a rakovinotvorným bunkám.

Testovanie CRISPR na ľuďoch oficiálne začalo

Pokiaľ budú prvé výsledky úspešné, môže sa úprava DNA na liečebné účely rozšíriť ďalej do sveta, no zatiaľ nie je jasné, aký presný účinok bude mať táto metóda v praxi. Technológia CRISPR bola pritom vyvinutá ešte v roku 2012. Trvalo však dlhé roky, kým prešla radom klinických testov a aplikácií, informoval portál Technology Review. Teraz však bola úprava DNA uplatnená pri liečení prvých 18 pacientov, informuje Engadget.

Nenechaj si ujsť
Našli sme liek na rakovinu a do roka ho ukážeme. Izraelskí vedci hlásia neuveriteľný objav

Jeden z nich má mnohopočetný myelóm, nádorové ochorenie spôsobené zhubnými plazmatickými bunkami. Ďalší z nich trpí rakovinou spojivového tkaniva. V oboch prípadoch zlyhali štandardné liečebné metódy, a tak lekári pristúpili k využitiu technológie CRISPR, ktorá upraví odstránené imunitné bunky pre zničenie rakovinotvorných buniek a následne ich vráti späť do tela človeka. Týmto genetickým inžinierstvom môžu vedci upravovať bunky omnoho ľahšie ako kedykoľvek predtým.

Praktické využitie CRISPR však môže mať aj nečakané účinky a výsledky prídu až o nejaký čas. Práve tento rok sa ale môže vedcom podariť preukázať pozitívne možnosti technológie, ktorá raz môže zachraňovať pacientov s rakovinou len pomocou ich vlastných upravených imunitných buniek. Hoci môžu prísť prvé výsledky už o pár mesiacov, väčšieho uplatnenia tejto technológie sa dočkáme až o niekoľko rokov, informuje NPR.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú