Kryptoburza Binance tvrdí, že je stále špičkou na trhu. Vyplývať to má z analýzy, ktorú vykonala auditorská spoločnosť Mazars. Na tému upozornil portál TechCrunch.

Správa hovorí jasne

Ako píše portál BeInCrypto, Mazars vykonala audit zameraný na kontrolu Proof-of-Reserves (PoR), teda v podstate kontrolu rezerv a toho, či má Binance dostatok aktív na pokrytie potenciálnych výberov svojich zákazníkov.

Proof-of-reserves alebo PoR je zoznam peňaženiek, v ktorých subjekt, napríklad kryptoburza alebo fond, drží kryptomeny svojich klientov.

Vďaka transparentnosti blockchainu si môže ktokoľvek pozrieť, koľko majetku v kryptomenách spolu daná spoločnosť drží a či má dostatok likvidity na to, aby mohla vklady vyplatiť.

Prípadná neschopnosť a neochota poskytnúť PoR sú jasným signálom toho, že spoločnosť niečo skrýva. V minulosti sme napríklad vďaka PoR zistili, že burza Crypto.com poslala stovky miliónov dolárov v kryptomenách na nesprávnu adresu.

Audit vykonala spoločnosť Mazars ešte 22. novembra, pričom dospela k záveru, že Binance drží dostatok BTC a WBTC (wrapped BTC) na pokrytie zostatkov všetkých používateľov na burze. Za zmienku stojí aj fakt, že Binance už pred viac než 2 týždňami spustila webovú stránku na ktorej objasňuje systém PoR, ale aj uvádza hodnotu svojich rezerv v percentách.

Týmto krokom sa v burza nepochybne snažila upokojiť svojich používateľov po kritickom páde FTX.

Ako to prebiehalo?

V prvom kroku audítorská firma nezávisle porovnala zostatky aktív v peňaženkách BNB Chain, Bitcoin, Ethereum a Binance Smart Chain, pričom zistila, že odchýlka v aktívach je menšia ako 1 %. Následne Mazars poverila manažment Binance, aby presunuli určité sumy z konkrétnych adries, čím sa v podstate uistili, že burza disponuje ich unikátnym súkromným kľúčom.

Unsplash/Pierre Borthiry - Peiobty

Inak povedané, Mazars požiadala Binance, aby vykonala rôzne drobné transakcie, čím spoločnosť preukázala, že peňaženky sú pod jej kontrolou.

Skontrolované boli tiež rôzne skripty využívané na extrakciu celkovej hodnoty používateľských účtov, ale tiež údaje o tom, či nedochádza k duplicite používateľských ID.

Vo výsledku sa potom ukázalo, že jej používatelia vlastnia 575 742,4228 BTC, teda zhruba 9,7 miliardy dolárov, pričom spoločnosť má dostatok BTC a WBTC na pokrytie 101 % týchto prostriedkov.

Vzišlo niekoľko otáznikov

Ako však v ďalšom príspevku ozrejmuje portál BeInCrypto, táto kontrola priniesla aj niekoľko otáznikov. Ukázalo sa totiž, že nešlo o audit ako taký, ale skôr správu AUP (Agreed Upon Procedure), čo nie je audit ani previerka v tom pravom slova zmysle.

Stručne povedané, hoci nezávislá správa vytvorená špičkovou audítorskou firmou na objednávku Binance ukázala, že burza má vytvorené dostatočné rezervy, dokument nepredstavuje úplný obraz o počínaní si tejto burzy, pretože Mazars iba skontrolovala vopred dohodnutý súbor kritérií.

Mnohí sa preto pýtajú, či Binance niečo neskrýva a toto bol iba „lacný“ pokus, ako zakryť rôzne problémy. Teoreticky totiž Binance mohla tieto problémy dočasne skryť pred vykonaním objednanej kontroly. Samozrejme, v tomto prípade ide iba o ničím nepodložené špekulácie a je možné, že Binance v skutočnosti nič neskrýva.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP