Takmer všetky krajiny na svete sa dnes snažia prísť s prísnejšími klimatickými pravidlami, ktoré by znížili dopad nášho doterajšieho konania na globálne otepľovanie. Aj keď dôsledky zrejme už nebudeme môcť zmeniť, môžme ich aspoň znížiť. Možno nie pre nás, ale pre ďalšie generácie určite. Existuje však iný spôsob, ako neustále znižovanie skleníkových plynov? Bill Gates s jeho projektom SCoPEx si myslí, že má riešenie. 

Aj keď je znižovanie produkcie skleníkových plynov nevyhnutné, Bill Gates prišiel s riešením, ktoré by podľa neho pomohlo zastaviť globálne otepľovanie. Inšpiráciu vyvolal výbuch sopky Mount Pinatubo v roku 1991, kedy sa do ovzdušia (stratosféry) dostalo približne 20 miliónov ton oxidu siričitého.

Malé kvapôčky síry sa tam nachádzali viac ako rok a fungovali podobne ako malé zrkadlá. Odrážali slnečné svetlo, čo vo výsledku spôsobilo zníženie globálnej teploty o približne 0,5 stupňa.

„Slnečník nad Zemou“

Aj keď to bude znieť ako sci-fi, niečo podobné plánuje aj Bill Gates. Do desiatich rokoch plánuje do stratosféry vyslať niekoľko miliónov ton uhličitanu vápenatého, ktorý by sa vo výške približne 20 km od zeme rozprášil. Teoreticky by tak vznikol obrovský slnečník nad našou planétou, ktorý by odrážal určité množstvo slnečného svitu späť do vesmíru. Počiatočné experimenty sa mali začať už pred mesiacmi, no celý projekt je v súčasnosti pozastavený, nakoľko by to mohlo spôsobiť katastrofu.

Harward: Balón vynesie do stratosféry niekoľko ton oxidu uhličitanu vápenatého, ktorý následne rozpráši a vytvorí tým pomyselný slnečník nad planétou

Mohlo by to vyvolať reťazovú reakciu v zmene klímy a dôsledkom toho by sme boli svedkami veľkými obdobiami sucha a dažďov. Opodstatnené obavy prináša aj teória, že takýto krok môže poškodiť ozónovú vrstvu, ktorá nás chráni pred nebezpečným UV žiarením. Ak by sa výrazne narušila, mohli by to spôsobiť narušenie DNA a zvýšil by sa počet ľudí s rakovinou.

Chudoba sa ešte viac prehĺbi

Potenciál katastrofy sa však nekončí. Ako uvádza Daily Mail, utlmenie slnečných lúčov by ešte viac prehĺbilo rozdiely medzi krajinami. Síce by sa mohli týmto nastaviť ideálne podmienky pre poľnohospodárov napríklad na Stredozápade Ameriky, avšak celú Afriku by následne zasiahlo katastrofálne sucho. Nedá sa totiž meniť teplota v jednej časti sveta bez toho, aby nebola poškodená iná.

Reuters: Chudoba a sucho v Afrike by sa týmto experimentov mohlo ešte viac prehĺbiť

Narušilo by to aj vodný cyklus, aj keď sa nedá presne predpovedať, ako veľmi by to narušilo počasie na celom svete. Jeden z vedúcich ľudí v programe SCoPEx navrhol, že bohaté krajiny by sa mali spojiť a vytvoriť fond, ktorým by pomáhali krajinám, ktoré by boli poškodené týmto experimentom.

Zahrávanie sa s prírodou

Že to prináša určité riziká priznáva aj ďalšia členka tímu z Harwadu – Lizzie Burns, ktorá tento nápad označuje ako desivý. To je však podľa nej aj zmena podnebia. Experti sa však obávajú aj možnej vojny, nakoľko tu vždy bude nejaká krajina, ktorá z toho bude profitovať a iná bude kvôli tomu trpieť. Navyše sa nejedná o extrémne drahé riešenie.

HAARP/Facebook: Projekt HAARP je častým terčom konšpiračných teórií, podľa ktorých ho vláda USA zneužíva na vyvolanie zmien počasia a prírodných katastrof

S nákladmi približne 10 miliárd ročne by tento krok mohla vykonať ktorákoľvek bohatšia krajina, ktorá by to mohla využiť ako zbraň na iných a vytvorení monopolného postavenia. Už teraz sa pritom hovorí, že rôzne krajiny ako Čína, USA či Rusko experimentujú s technológiou ovplyvňovania počasia. Aj keď pôvodný nápad možno nebol myslený zle, je potrebné dôkladne preskúmať všetky možné dopady, aby sa karta neobrátila nakoniec proti nám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom