Bill Gates, filantrop, najbohatší človek na Zemi a zakladateľ spoločnosti Microsoft už viackrát ukázal, že jeho vízie budúcnosti sa veľmi podobajú tomu, čo sa aj skutočne odohrá. Koniec koncov, osoba jeho rozmerov pravdepodobne vplýva na viacero vecí a tak dokáže približne odhadnúť, akým smerom sa bude vývoj vo svete uberať.

Bill Gates by sa takmer dal nazvať prorokom po tom, čo ešte v minulom storočí predpovedal príchod smartfónov, porovnávačov cien, sociálnych sietí či botov. Počas niekoľkých uplynulých rokoch, sa vo všemožných rozhovoroch nechal počuť aj o vízii budúcnosti a aký je jeho odhad priebehu ďalších udalostí a pokroku. Prinášame ti preto výber jeho siedmich myšlienok a pohľadov na svet v budúcnosti.

Milióny ľudí umrú na pôsobenie vírusov

Na konferencii o bezpečnosti v Mníchove Bill Gates varoval, že rýchlo sa šíriaci vírus by mohol vyhubiť milióny ľudí za menej ako rok. Aj keď väčšinu chorôb a vírusov dnes dokážeme viac menej dostať pod kontrolu, tak pred rôznymi mutáciami sme stále zraniteľný. Šírenie takého to vírusu by mohol iniciovať napríklad teroristický útok. Podobné epidémie sú pritom známe aj z minulosti, pričom najviac v povedomí rezonuje španielska chrípka, ktorá v roku 1918 zabila takmer 100 miliónov ľudí.

Afrika sa stane sebestačnou krajinou

Minimálne čo sa výroby potravín týka. Pomôcť tomu majú vylepšené hnojivá a plodiny, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú a ktoré by dokázali zvládnuť tamojšie podmienky. Cieľom vývoja je ich aj väčšia úrodnosť. Rozvinúť sa musí aj samotná infraštruktúra, ktorá bude spájať dôležité výrobné zóny s tými distribučnými. Nemenej dôležité je zmeniť aj myslenie ľudí v najchudobnejších oblastiach, ktorí sú zvyknutí na pomoc z vonku a väčšina sa tak o zmenu ani nesnaží.

To sa snaží zmeniť slovenský projekt Skutočný darček (v spolupráci s Človekom v ohrození), kde za cenu 35 € bude darovaná koza jednej rodine, ktorá pre nich môže byť zdrojom ďalších príjmov.

Mobilné bankovníctvo pomôže chudobným

Vo výročnom v liste 2015 od Gatesa sa píše, že mobilné bankovníctvo výrazne pomôže chudobnejším ľuďom, ktorí si budú môcť svoje peniaze uložiť digitálne a tak si ich chrániť. Do roku 2030 pritom až dve miliardy ľudí, ktorí dnes nemajú bankový účet, budú vykonávať platby mobilom.

V roku 2035 nebudú existovať chudobné krajiny

Ako sám hovorí, pomoc iným je fantastická investícia a mali by tak robiť všetci bohatí. Či sa tak stane je otázne, nakoľko v súčasnosti sa čoraz viac zvyšujú rozdiely medzi jednotlivými vrstvami a bohatí majú stále viac peňazí, zatiaľ čo chudoba sa u najnižšej vrstvy čoraz viac prehlbuje.

Prečítaj si tiež
15 predpovedí Billa Gatesa z roku 1999 sú poriadne desivé. Bol totiž extrémne presný

V 2030 nastane prelom v obnoviteľných zdrojoch energie

Len on sám už investoval 2 miliardy do obnoviteľných zdrojov a plánuje v tom ďalej pokračovať. Prechod na iné zdroje energie je nevyhnutný, nakoľko tie súčasnú nie sú ani zďaleka nevyčerpateľné a ich koniec sa blíži míľovými krokmi.

Automatizácia spôsobí zánik množstva pracovných miest

Každému je jasné, že niektoré profesie budú v budúcnosti nahradené robotmi. Dialo sa tak aj v minulosti a bude sa tak diať aj teraz. Vznikne však aj niekoľko nových pracovných pozícií a podľa Billa Gatesa by mala byť práca robotov podliehať dani, z ktorých by sa financovalo vytvorenia iných pracovných miest, ktoré môžu vykonávať len ľudia (starostlivosť o starších a detí).

Zánik detskej mozgovej obrny už v tomto roku

Detská mozgová obrna sa už v dnešnom modernom svete takmer nevyskytuje a vďačiť za to môžme vďaka Billovi Gatesovi a jeho nadácii, ktoré zaočkovala milióny detí po celom svete a toto postihnutie takmer vyhubila. Celkový zánik tejto choroby sa pritom predpokladá už v tomto roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom