Po napätých týždňoch plných očakávania padlo v boji o prestížny kontrakt konečné rozhodnutie. Jeff Bezos so svojim protestom proti jeho udeleniu spoločnosti SpaceX neuspel, protest úrad GAO (Government Accountability Office) zamietol a kontrakt ostáva v rukách Muskovej firmy, informuje Space News.

Nepomohla ani Bezosova dvojmiliardová zľava

Ako vo vyhlásení píše GAO, úrad protest podaný spoločnosťami Blue Origin a Dynetics zamietol. NASA udelila kontrakt Muskovej spoločnosti SpaceX v celkovej hodnote 2 941 394 557 $, čím firma požadovala nielen najnižšiu sumu, ale tiež predstavila najlepšie riešenie na transport astronautov medzi obežnou stanicou Lunar Gateway a povrchom Mesiaca.

Blue Origin a Dynetics namietali, že NASA mala kontrakt udeliť viacerým uchádzačom tak, ako pôvodne sľúbila. Vyzdvihli aj ďalšie problémy, ako údajne nezmyselné hodnotenie všetkých troch návrhov a neférové zvýhodnenie SpaceX.

GAO na tieto obvinenia reaguje a tvrdí, že NASA žiadny zákon či regulácie neporušila. Agentúra totiž povedala, že množstvo zvolených uchádzačov bude závisieť od dostupných financií, ktoré v konečnom dôsledku NASA nemala.

Agentúra si tiež vyhradila právo udeliť kontrakt len jednej firme či dokonca žiadnej. Jeffovi Bezosovi tak nepomohla ani ponuka, že NASA odpustí až dve miliardy z ceny kontraktu.

Blue Origin

Protest bol neopodstatnený

Úrad okrem iného rozhodol, že ohodnotenie všetkých troch návrhov bolo zo strany NASA zmysluplné, spĺňalo všetky regulácie a bolo aj v súlade s pôvodným vyhlásením súťaže. V jednom bode GAO s protestom súhlasil – v jednom prípade vraj agentúra SpaceXu odpustila jednu z požiadaviek pôvodného vyhlásenia. Protest napriek tomu zamietol, pretože nie je možné dokázať reálne zvýhodnenie Muskovej spoločnosti.

Astronautov lunárneho programu Artemis a prvú ženu tak dostane na Mesiac špeciálna verzia rakety Starship, ktorú SpaceX momentálne vyvíja v Texase. Tam prebiehajú výbušné testy jej prototypov a v najbližších mesiacoch uvidíme jej prvý orbitálny let.

Spleť potrubí pre zásobovanie raketových motorov Raptor na prvom stupni Super Heavy rakety Starship palivom. Zdroj: Elon Musk/Twitter

Starship je teda nielen stroj, ktorý dostane ľudí naspäť na Mesiac (okrem rakety SLS, ktorá je nutná pre transport astronautov k vesmírnej stanici Lunar Gateway), ale tiež najväčšia a najsilnejšia raketu, akú kedy ľudstvo postavilo. Prekoná aj legendy ako Saturn V, N1 ale aj samotnú SLS.

Elon Musk navyše prostredníctvom Twitteru informoval, že konečná verzia prvého stupňa Starship, známeho pod názvom Super Heavy, poženie až 33 raketových motorov Raptor. Dodal tiež, že nová verzia týchto motorov má ťah až 2290 kN, namiesto pôvodných 1 840 kN.

Na rakete Starship možno poletí aj Slovák, ktorý sa dostal do finálneho výberu z uchádzačov o let okolo Mesiaca. Výber prebieha v rámci projektu dearMoon, ktorý platí japonský miliardár a úzko spolupracuje so SpaceX.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú