NASA pred niekoľkými rokmi rozdeľovala kontrakty súkromným spoločnostiam s cieľom naštartovať priemysel súkromného sektoru v oblasti vesmírnych staníc, keďže existuje reálne riziko, že ostane vesmírna agentúra na nejakú dobu úplne bez takéhoto zariadenia na orbite. ISS má totiž obmedzenú životnosť a aj keď chcú USA v tomto projekte pokračovať aj po roku 2030, skôr či neskôr bude nutná náhrada.

Jeden z najväčších súkromných projektov v tomto smere je vesmírna stanica Orbital Reef, za ktorou stojí viacero súkromných spoločností na čele s firmou Blue Origin, ktorú vlastní americký miliardár a druhý najbohatší človek sveta Jeff Bezos. Ako pritom informuje NASA, tento projekt sa začína prebúdzať k životu a učinil zásadný skok vpred v kritickej technológii.

Pre vedcov aj turistov

Na projekte stanice Orbital Reef pracuje okrem firmy Blue Origin aj samotný Amazon, Sierra Space, Boeing a niekoľko ďalších známych inštitúcií. Podľa NASA prešiel dôležitým testovaním systém podpory života tejto vesmírnej stanice, ktorý je súčasťou pôvodného kontraktu z roku 2021. Tento systém má na starosti udržiavať a recyklovať vodu a vzduch na palube.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú