Bezpečnosť používateľov momentálne ohrozuje nový botnet, ktorý využíva päť rokov známu chybu. Sofistikovaný kód už stihol nakaziť desiatky tisíc zariadení a to predovšetkým routre. 

Botnet dostal pomenovanie BCMUPnP_Hunter a to kvôli tomu, že na šírenie využíva modul Broadcom UPnP SDK, ktorý sa nachádza v obrovskom množstve zariadení a to predovšetkým v routeroch. Ide o sieťový protokol, ktorý umožňuje viacerým zariadeniami v rovnakej sieti komunikovať a zdieľať informácie medzi sebou. Prvé útoky boli spozorované ešte v septembri, kedy sa využila chybu modulu Broadcom, o ktorej sa vie už do roku 2013. Zatiaľ však nedošlo k žiadnej úprave, ktorá by dané riziko eliminovala. Útočník týmto získa kompletné root práva a na zariadení môže spustiť akýkoľvek škodlivý kód.

Využíva sa na šírenie nevyžiadaných správ

Botnet BCMUPnP_Hunter funguje na princípe niekoľkých krokov. Ako prvé začína so skenovaním TCP portov 5431 a ak je prístupný, tak na ňom otestuje UDP port 1900 a čaká sa na to, či odozva zariadenia zodpovedá pôvodnému vzoru. Ak je správna, útočník zo zariadenia vytvorí proxy server, čím sú všetky ďalšie akcie pod IP obete a útočník si tam zachováva plnú anonymitu. Útočník tak následne môže profitovať z toho, že bude odosielať nevyžiadanú poštu, prípadne simulovať kliknutia na reklamy a stránky. Výskumníci sa domnievajú, že cieľom útoku je rozosielanie spamu, nakoľko proxy server najviac komunikuje s poštovými klientmi Outlook, Hotmail a Yahoo!.

Pokiaľ ide o veľkosť rozšírenia kódu BCMUPnP_Hunter, tak sa zatiaľ podarilo odhaliť približne 3,37 milióna unikátnych IP adries, ktoré boli využívanék útoku. Nakoľko však väčšina zariadení využíva dynamické prideľovanie IP adries, tak celkový počet infikovaných zariadení je niekoľko násobne vyšší. Reálne sa hovorí o 100 – 400 tisíc napadnutých zariadení a toto číslo neustále rastie. Infikovaných bolo 116 rôznych typov zariadení od D-Link, Linksys, ZyXEL a ďalších.

Prečítaj si tiež
Vírus ohrozujúci Slovákov kradne intímne fotografie používateľov Pokecu. Nenaletel si aj ty?

Najväčšie ohrozenie je zatiaľ pre ľudí žijúcich v USA, Číne a Indii, čo môžeš vidieť aj na mape vyššie. No môžeš vidieť, že isté zariadenia boli infikované aj na našom území a v okolitých štátoch. Pokiaľ sa chceš ochrániť proti útoku, snaž sa svoje zariadenie udržiavať aktualizované.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom