Led nedávno sme informovali, že Tesla vypustila pre malú skupinu používateľov aktualizáciu, ktorá im do vozidla pridala doposiaľ najpokročilejšiu funkciu autopilota s názvom „Full Self Driving“. Automobilka však už dlhšiu dobu zbiera z testovaných vozidiel užitočné dáta, ktoré teraz premietla do najnovšej aktualizácie a podľa Muska dokáže výrazne znížiť potrebu zásahov vodiča, píše Engadget.

Zníži potrebu zásahov o jednu tretinu

Ako informoval portál Electrek, najnovšia aktualizácia beta verzie funkcie „Full Self Driving“ v elektromobiloch Tesly s označením 2020.40.8.12 prináša vylepšenia, ktoré ocení každý nadšenec autonómneho jazdenia.

Okrem plynulejšieho zážitku z riadenia sa automobilka tentokrát zamerala aj na väčšiu nezávislosť systému od človeka, ktorej výsledkom je zníženie priemerného počtu potrebných zásahov vodiča.

„Táto aktualizácia vyriešila hneď niekoľko problémov. Vo výsledku sa nám podarilo znížiť počet prípadov s nevyhnutným zásahom vodiča o približne jednu tretinu,“ uviedol na Twitteri CEO spoločnosti Elon Musk. 

Podľa Muskových slov môžu majitelia beta verzie očakávať aktualizácie približne každých 5 až 10 dní, no CEO tiež priznal, že napriek pokrokom v znižovaní chybovosti systému nebude Autopilot nikdy na 100 % bezchybný. Tesla chce však dosiahnuť, aby bola pravdepodobnosť akejkoľvek chyby systému menšia než u ľudského faktoru pri šoférovaní.

Tento míľnik plánoval Musk dosiahnuť už do konca tohto roka, no keďže spomínaná beta verzia bude všetkým majiteľom vozidiel dostupná až v decembri, očakáva sa, že bude stále vo veľkej miere závislá od pozornosti vodiča.

Je tiež dôležité pripomenúť, že ani funkcia „Full Self Driving“ stále nie je plne autonómny režim. Celkovo poznáme 6 úrovní autonómnosti a autopilot od Tesly dosahuje zatiaľ „iba“ tretiu úroveň, a teda na základe zvolenej trasy dokáže vykonávať všetky úkony miesto vodiča, ktorý však musí neustále sledovať okolie a zasiahnuť v prípade núdze.

Vylepšenia v inteligencii nového systému budú nevyhnutné aj do budúcnosti. Musk ešte pred uvedením beta verzie na trh pred dvoma týždňami uviedol, že „Full Self Driving“ zatiaľ dostane len malá skupina „opatrných a profesionálnych vodičov“. Tento krok by mal automobilku posunúť bližšie k tomu, aby bol systém bezpečný aj pre širokú verejnosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom