Tesla pripravuje „Full Self Driving“ (FSD) pre Európu a Čínu už začiatkom roku 2025, samozrejme, za predpokladu, že regulačné orgány schvália jeho používanie. Tento asistenčný systém, ktorý bol v USA uvedený v beta verzii už v roku 2020 totiž ešte stále neprešiel legislatívnym procesom v Európe a Ázii. Na tému upozornil portál EuroNews.

Zdĺhavý proces

Európska komisia minulý rok oznámila, že urýchľuje prijímanie regulácií týkajúcich sa autonómnych vozidiel, konkrétne pravidiel UNECE o systémoch asistencie riadenia (DCAS). Zatiaľ je však schválená len prvá fáza, ktorá povoľuje iba čiastočnú, tzv. „hands-on“ asistenciu, pri ktorej vodič musí mať ruky na volante.

Popri tom Tesla v októbri plánuje odhaliť svoju robotaxi službu s názvom Cybercab, ktorý podľa propagačných videí možno ani nebude mať volant. Očakáva sa, že oficiálne predstavenie sa uskutoční v americkom štúdiu Warner Bros. 10. októbra.

Elon Musk už od roku 2016 sľubuje plne autonómne vozidlá, avšak dodnes sa nepodarilo tento záväzok naplniť. Napriek tomu Tesla verí, že potrebné schválenia od regulačných úradov v Európe a Číne získajú do konca tohto roka.

FSD aj napriek sľubom Elona Muska stále neprináša požadovanú samostatnosť

Počas marca 2024 začala Tesla ponúkať svojim severoamerickým zákazníkom bezplatný skúšobný mesiac, aby si zákazníci mohli  vyskúšať autonómny systém FSD. Z dôvodu malého záujmu zo strany zákazníkov,  len nedávno Tesla pristúpila k zníženiu ceny FSD z 12 000 dolárov na 8 000 dolárov.

Podľa údajov o kreditných kartách získaných spoločnosťou YipitData, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, sa napriek nižšej cene a bezplatnej mesačnej skúšobnej dobe FSD veľmi neuchytilo, pričom len asi dve percentá nových majiteľov Tesly pokračujú vo svojom členstve vo FSD po bezplatnej skúšobnej verzii. Z takmer viac ako 3500 užívateľov, ktorý systém vyskúšali, len asi 2 % používateľov považovala FSD za zmysluplnú ponuku napriek tomu, že generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk prakticky vsadil úspech Tesly práve na systém FSD. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Tesle sa tak aj naďalej darí vyvolávať pomerne búrlivé diskusie o budúcnosti dopravy, pričom plne autonómne vozidlá zatiaľ zostávajú nielen technologickou, ale aj legislatívnou výzvou, ktorá si vyžaduje nové pravidlá a prísne bezpečnostné štandardy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú