Žijeme v časoch, kedy sa na nás zo všetkých strán valia informácie o globálnom otepľovaní. Stále viac spoločností sa snaží brániť klimatickým zmenám či už ide o priemysel, výrobu elektrickej energie, ba dokonca automobilový priemysel.

Toyota poháňaná solárnou energiou

Najnovšie správy hovoria, že solárna energia sa stáva stále viac a viac populárnou. Opakom nie je ani automobilový priemysel. Spoločnosť Panasonic práve predstavila svoj vylepšený solárny panel, ktorý je schopný napájať automobily. Ich nový produkt známy ako fotovoltaický modul pre automobily HIT™  by tak mal byť po prvýkrát použitý v Toyote Prius Prime. To údajne umožní, aby bol Prius Prime poháňaný solárnym modulom s výkonom 180 W. Ten je okrem 12 V dobíjacieho akumulátora schopný dobíjať aj samotnú batériu automobilu. Predchádzajúce pokusy Toyoty o vytvorenie solárneho strešného modelu neboli príliš úspešné. Podarilo sa vygenerovať len 50 W, čo stačilo na napájanie ventilátorov klimatizácie.


zdroj fotografie: @CECHR_UoD

Čistý pohon automobilu solárnou energiou však nečakaj. Podľa Toyoty pridanie solárneho panelu má zvýšiť účinnosť Priusu až o 10 percent. V ideálnych podmienkach bude teda pridávať k batérii dojazd 3,5 km. Problém však nastáva niekde inde. V niektorých krajinách, ale hlavne v USA nie sú Prius Prime dostupné. Je to spôsobené tým, že materiál použitý pre solárne panely ešte neprešiel nárazovými testami.

Tesla taktiež nezaháľa


zdroj fotografie: @CECHR_UoD

Vizionár a jeden z najväčších inovátorov svojej doby, Elon Musk, naznačil, že aj Tesla Model 3 môže v budúcnosti využívať solárny panel HIT. Koniec koncov, práve Panasonic dodáva Tesle solárne články a batérie. Tesla je známa stálym vylepšovaním svojich elektromobilov a hľadaním inovatívnych riešení, ako je napríklad autopilot. Americká spoločnosť dúfa, že do konca roka dosiahne piaty level. Je teda dosť možné, že solárny panel HIT ešte zdokonalí a vylepší. Práve Tesla verejne prejavila svoj záväzok zaviesť novú éru energetiky, a to na ceste, aj mimo nej. Najnovšie sa k nej pridala aj Toyota, ktorá pomaly prechádza z fosílnych palív na čistú a obnoviteľnú energiu. Môžeme len dúfať, že aj ďalší výrobcovia budú tento trend nasledovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom