Českých vodičov čaká novinka. Už dnes (1. februára) spustí Správa železníc na železničnom prejazde v obci Vendryně, nachádzajúceho sa v blízkosti mesta Třinec, automatický systém na pokutovanie hazardérov.

Na tému upozornila Polícia Českej republiky na svojom webe.

Prejdeš cez koľaje, dostaneš pokutu

K tomuto kroku sa Polícia spolu so Správou železníc uchýlila po častom nerešpektovaní výstražnej signalizácie, ktorá sa spolu so závorami nachádza na tejto trati.

Od dnes tak bude železničné priecestie pod drobnohľadom inteligentných kamier, ktoré budú potrebnú dokumentáciu zasielať na servery polície.

hpgruesen/Pixabay

Kamery na priecestí zaregistrujú spustenie svetelnej výstrahy a po dosiahnutí potrebnej doby na bezpečnú reakciu vodiča potom aj prejazd každého auta, ktoré ju nebudú rešpektovať.

Ak sa vodič svetlá a rampy pri priblížení vlaku rozhodne ignorovať, pokuta ho neminie.

V prípade zaznamenaného priestupku sa údaje pošlú na servery polície, kde ich softvér automaticky roztriedi a informácie o priestupkoch vozidiel do 3,5 tony zašle obci. V prípade vozidiel s väčšou hmotnosťou sa priestupok posiela na dopravný inšpektorát Polície ČR.

„Pre vodiča taký priestupok na železničnom prejazde znamená záznam 7 bodov do jeho bodového hodnotenia, okrem toho mu hrozí aj pokuta až 5 000 korún a zákaz  vedenia motorových vozidiel až na 6 mesiacov,“ uvádza plukovník Jiří Zlý, riaditeľ služby dopravnej polície.

Systém podľa dostupných informácií pracuje spoľahlivo a preukáže porušovanie vyhlášky aj pri zníženej viditeľnosti. Reaguje aj na vozidlá so zahraničnými EČV, teda aj na Slovákov. Vzhľadom na to, že ide o pilotný projekt, jeho výsledky budú ďalej analyzované a je pravdepodobné, že sa systém onedlho objaví aj na ďalších miestach, kde vodiči s obľubou ignorujú výstrahy.

Niečo podobné by rozhodne nezaškodilo ani na slovenských železničných priecestiach, na ktorých často dochádza k rôznym dopravným nehodám a nerešpektovaniu dopravných značení. Neostáva nám teda nič iné, ako veriť, že naša polícia sa inšpiruje našimi najbližšími susedmi.

V ČR je automatické zasielanie pokút políciou využívané oveľa častejšie ako u nás, spomeňme napríklad desiatky kamier sledujúcich priemernú rýchlosť na Pražskom okruhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP