Stará múdrosť hovorí, že ak človek chce, všetko sa dá a mladý Slovák je toho ukážkovým príkladom. V reportáži Reflex na TVmarkíza.sk sa objavil Róbert Balušík, ktorý aj napriek svojmu zdravotnému znevýhodneniu dokáže plnohodnotne šoférovať osobné auto. Používa pritom len špeciálny joystick a hlasové príkazy.

Na ceste stať sa plnohodnotným vodičom ho ale čakalo niekoľko komplikácií, s ktorými si úspešne poradil. Robo je totiž prvým vodičom na Slovensku, ktorý riadi takto upravené auto.

Zobraziť celú galériu (1)
Robo Balušík/Facebook

S drahou prerábkou auta mu pomohla verejná zbierka, nakoľko dostať dotáciu od štátu mohol až po tom, čo predložil vodičský preukaz, ktorý však musel nadobudnúť na už upravenom aute, čiže sa ocitol v patovej situácii.

Prerábka za cenu nového auta

Prerobenie vozidla pre jeho potreby bolo navyše extrémne nákladné. Všetky úpravy stáli viac ako 60 000 € a dokopy aj s cenou nového auta investoval vyše 100 000 €. Z časti mu túto sumu zaplatila verejné zbiera, no na vozidlo si zobral aj úver, ktorý bude splácať do 60-ky, píše iDnes.cz.

Auto mu teda na mieru prispôsobili v Nemecku, vodičský preukaz si následne robil v Česku, nakoľko slovenské autoškoly sa do tohto špecifického kurzu neodvážili pustiť. Ani vodičský kurz nebol štandardný, Róbert jazdil s inštruktorom celé štyri roky, pokiaľ sa dokonale naučil ovládať svoje auto. A ako ho vlastne riadi?

Volant a plynový, respektíve brzdový pedál nahradil joystick. Pritiahnutím k sebe pridáva plyn, smerom od seba naopak brzdí. Pohyby vľavo a vpravo točia volantom, čo je možné vidieť aj fyzicky.

Všetky ostatné funkcie auta ovládala pomocou hlasových príkazov. Takto napríklad zapína smerovky, sťahuje okná či radí jazdné režimy vpred, vzad alebo parkovanie. Róbert verí, že vďaka jeho úspešnému príbehu motivuje a pomôže aj ďalším zdravotne znevýhodneným ľuďom, ktorí by jedného dňa chceli sami jazdiť na aute podobne ako on.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP