Predstav si ranné zápchy alebo hľadanie parkovacieho miesta, čo dá niekedy poriadne zabrať. Toto sú každodenné strasti Slovákov v mestách, ktoré prišla raz a navždy vyriešiť ateblovaná spoločnosť Riese & Müller s nákladným elektrickým bicyklom Multitinker.

My sme do redakcie jeden takýto výnimočný kúsok dostali, za čo Riese & Müller ďakujeme, a po dokladom testovaní v rôznych podmienkach ide o jeden z najlepších longtailových e-bikov posledných rokov. Prečo si to myslím? Dlhšia zadná časť ponúka viac nákladného priestoru a bicykel je vybavený inteligentnou technológiou Bosch eBike Systems, veľmi kvalitným remeňovým pohonom a ďalšími doplnkami zaisťujúcimi pohodlie a bezpečnosť jazdy, o ktorých viac ti prezradím v recenzii.

Autá pri ňom strácajú význam

Trasu, ktorú z môjho bydliska v Bratislave zvládnem do centra mesta za 9 minút, Multitinker to zvládol za 7 minút. Žiadne zápchy ani problémy s parkovaním. Jazdiť v meste na tomto e-biku bol zážitok, ktorý mi poskytol úplne nový pohľad na elektrické bicykle a ich využitie v dennodennom živote.

Ak si potrebuješ ísť do mesta niečo vybaviť alebo na nákup, nech sa páči. Stačí nasadnúť a v porovnaní s autom moc času nestratíš, práve naopak. Preto Multitinker považujem za ideálny dopravný prostriedok do mesta. A to hlavne vtedy, ak je dané miesto vybavené cyklotrasami. V Bratislave to žiadny problém nebol a dostať sa z jednej strany na druhú sa dá bez nejakej väčšej nutnosti jazdenia v premávke medzi autami.

Perfektný e-bike s technológiou Bosch eBike Systems nie len do mesta (fotogaléria)

Oceňujem taktiež navodenie pocitu, ako keby som sedel na scootri. Žiadne prepínanie rýchlostí ako na horskom bicykli, všetko sa rieši jedným pohybom zápästia pravej ruky – nahor (na rovných cestách) alebo nadol (pri jazde do kopcov). V tomto ohľade sa „prehadzovačka“ stane tvojim najlepším kamarátom a využívať ju budeš prakticky stále.

Martin Bača/Startitup

Na riadidlách sa okrem iného nachádza aj zvonček alebo vypnutie svetiel, ktoré napríklad Multicharger 2 nemá. Výrobca nezabudol ani na vypnutie svetiel podržaním tlačidla či dokonca diaľkové svetlá s poriadnym dosahom. Zadné svetlo je vybavené integrovanou funkciou brzdového svetla. To znamená, že keď použiješ brzdy, zadné svetlo sa rozsvieti a upozorní ostatných účastníkov cestnej premávky, že spomaľuješ alebo zastavuješ.

O pohodlie sa postará komfortná sedačka, ktorá sa dá nastaviť podľa potreby, vďaka čomu je bicykel vhodný pre jazdcov od 150 – 195 cm. Bicykel má tiež nastaviteľný predstavec a riadidlá, takže každý jazdec si môže nájsť svoju ideálnu polohu pri jazde.

Vidlica Suntour Moby 34 a široké pneumatiky Super Moto X poskytujú pohodlie na rôznych typoch terénu. Pre vidiecke a lesné cesty sú pneumatiky trochu malé, ale nič nie je nemožné. Môžeš tiež nastaviť odpruženie na prednej vidlici tak, aby dokonale zodpovedalo danej trase.

Samozrejmosťou je štandardný displej Intuvia 100, ktorý poskytuje funkcie podobné infotainment systémom v autách – na ľavej strane riadidiel si môžeš tlačidlom prepínať ukazovatele, či už sa bavíme o priemernej rýchlosti alebo o dojazde. Na výber je toho samozrejme viac a toto všetko ti taktiež vyobrazí aj aplikácia.

Flow od Bosch eBike Systems

Riese & Müller vsadil všetky karty na digitalizáciu, čo sa mu náramne vyplatilo. Multitinker dokážeš ovládať pomocou aplikácie od Bosch eBike Systems, ktorá v sebe skrýva veľa užitočných funkcií alebo ukazovateľov.

Multitinker recenzia
FonTech

Prehľad máš o dojazde, môžeš si nastavovať režimy podľa potreby, trackovať jazdu, aktualizovať softvér, nahlásiť krádež, opraviť chybu a veľa iných zaujímavostí, ktoré ocenia aj tí najnáročnejší používatelia. Premakaná aplikácia ti poskytne hlbší ponor do e-biku a tak sa s ním môžeš dokonale zoznámiť.

Najväčším unikátom aplikácie je funkcia eBike Lock, pri ktorej sa už nikdy nemusíš obávať krádeže. Poďme si to vysvetliť. Pri aktivácii locku vždy e-bike vydá zvuk. Rovnaký zvuk počuť aj pri jeho vypnutí. Tento zvuk signalizuje aktivovanú funkciu eBike Lock a pri potencionálnej krádeži je nemožné e-bike bez tvojho smartfónu rozbehnúť. Veľmi praktická vec, ktorá dodá majiteľovi menej stresu a viac pôžitku.

FonTech

K dispozícii je taktiež predplatné služby Flow+, ktorá je na jeden celý rok zadarmo. Za toto obdobie ti aplikácia sprístupní viacero funkcií, rovnako ako pri eBike Locku. Tu môžeš napríklad získať alarm alebo okamžitú notifikáciu v prípade, že sa bicykel začal hýbať bez tvojho vedomia. Aj keď, takú notifikáciu pri krádeži by som ocenil aj bez predplatného.

Martin Bača/Startitup

Aplikácia Flow ti zaručí nepretržitý zážitok z jazdy a už ti nikdy viac neunikne žiadny detail. A síce je vybavený aj spomínaným displejom, bez tejto aplikácie by Multitinker nebol tým pravým, ale to riešiť nemusíš, pretože takýto scenár tu neplatí a poďme si konečne zajazdiť.

Dojazd 100  km, ale môže to byť aj viac

Elektrobicykel je vybavený motorom Bosch Performance Line CX (85 nm) a batériou 625 Wh. Je namontovaná zvnútra v hornej trubke rámu a v prípade potreby sa dá odstrániť. Vďaka tomu vyzerajú nákladné bicykle so 400 watthodinovými alebo dokonca 500 watthodinovými batériami v porovnaní s Multitinkerom trochu zastarane.

V praxi to znamená, že s týmto e-bikom zažiješ stovky prejdených kilometrov. Či už si vyberieš jazdenie po meste alebo ho skúsiš prevetrať na hornatejšom povrchu mimo mesta, Multitinker tvoje požiadavky splní a zlyhania sa (bez nákladu) báť určite nemusíš.

Na výber je taktiež niekoľko jazdných režimov, ktoré krásne vidieť v aplikácii Flow, ale aj na ľavej strane riadidiel. Každá farba signalizuje daný režim.

Martin Bača/Startitup

Predvolené sú 4 jazdné režimy – ECO (najviac úspornejší), Auto (najviac praktický), Sport a Turbo. Režimov je až 7, ale okrem týchto štyroch iné potrebovať nebudeš a sú prispôsobené požiadavkám všetkých jazdcov.

FonTech

Režimy si dokonca môžeš kedykoľvek nastaviť podľa preferencií – od akcelerácie až po maximálny krútiaci moment. Pri tomto ale menšie upozornenie, čím väčšie parametre si nastavíš, tým rýchlejšie sa ti bude míňať dojazd.

Na margo dojazdu ale sklamaný určite nebudeš. Na jedno nabitie bez problémov zvládneš viac ako 100 km. Všetko závisí od terénu, prepínaniu jazdných režimov alebo konzistentnosti tvojej jazdy. Parametrov je určite viac, ale tieto tri považujem za najdôležitejšie. Na nich bude totiž závisieť, či z 50 % batérie prejdeš už len 18 km na Turbo režime alebo dokonca až 40 km.

„Tajná schopnosť“ Multitinkera

Pri plnom nabitý na Turbo režime ukazuje 40 km dojazd. Stať sa ale môže, že pri 87 % percentách budeš mať dojazd až 48 km. Ako je to možné? E-bike využíva inteligentnú technológiu Bosch eBike Systems a dokáže odhadnúť na režime Auto (automatická optimálna podpora) podmienky, v ktorých jazdíš nezávisle od vlastného výkonu: automatické a optimálne prispôsobenie podpory jazdnej situácie môže byť až o 340%.

Znamená to, že ak pôjdeš do kopca  alebo proti vetru na akomkoľvek režime, dojazd bude výrazne klesať – nemusíš prejsť ani kilometer a dojazd sa ti zníži aj 7 km. Na druhej strane, ak si nastavíš napríklad režim Auto, s ktorým sa prirodzene pohybuješ cca 20 km/h a poriadne zaberieš nohami na maximálnu rýchlosť 25 km/h alebo pôjdeš priamo s vetrom v jednom smere, finálny dojazd bude dramaticky stúpať.

Táto schopnosť e-biku je absolútny klenot a pri nie moc náročných kalkuláciách vieš prejsť naozaj veľmi dlhú trasu.

Netreba zabúdať ani na vstavaný GPS lokátor, ktorý automaticky zaznamenáva tvoju jazdu. Tá sa pri prestávke zastaví a spustí sa až vtedy, keď sa bicykel pohne. Nebudeš potrebovať žiadnu aplikáciu tretích strán. Flow je preto ultimátnym a najpresnejším riešením.

FonTech

Za necelý mesiac testovania som stihol najazdiť 365 km a ani raz som nemal žiadny problém, či už s dojazdom alebo batériou. Pri potrebe nabíjania máš samozrejme k dispozícii výkonný 4A Charger 220 – 240 V, s ktorým si už za necelú hodinu môžeš užiť desiatky km jazdenia. Obrazovku displeja smartfónu vieš taktiež cez aplikáciu Flow použiť ako panel s informáciami z jazdy.

FonTech

Odnesie až troch ľudí

S Multitinkerom sa už nikdy nebudeš cítiť sám. Dôvodom je jeho robustný nákladný priestor nad zadným kolesom, ktorý unesie 65 kg a je vhodný pre prepravu dvoch detí.

Jazdu ale nemusia oceniť len matky s deťmi, ale aj páriky, ktoré spadajú do maximálnej nosnosti e-biku. V mojom prípade to namiesto detí bola priateľka s hmotnosťou 54 kg, ktorú Multitinker zvládol odniesť dohromady viac ako 200 km. Niekedy pri jazdení strávila sedieť aj niekoľko hodín bez sťažností. To znamená, že druhý pasažier si vzadu užíva komfort, na náročnejších terénoch moc kamene či kopčeky nepociťuje, a tak môže vždy nasávať atmosféru plynulej jazdy.

Martin Bača/Startitup

Na boku elektrobicykla sa tiež nachádza prekvapivo veľký priestor na odkladanie vecí. Na prvý pohľad nevyzerá moc veľký, ale ak plánuješ výlet do vzdialenosti 30 – 40 km a potrebuješ si zo sebou pribaliť jedlo, vodu, doklady alebo dokonca nabíjačku, Multitinker ti všetko uschová. Oceňujem aj možnosť zámku s heslom, takže pri nákupe si dôležité veci môžeš nechať v bikeu a nikto sa k ním nedostane.

Nikto nie je dokonalý, ani Multitinker. Nedostatkov nie je badateľných veľa a ide o len malé drobnosti. Jednou z nich je fakt, že nastupovanie a vystupovanie spolujazdca je niekedy náročné. S odstupom času je to už len o zvyku. Tento problém sa však týka len dospelých jedincov, pri deťoch to tak náročné nie je.

Okrem zadku netreba zabúdať ani na predok. Nájdeš na ňom ďalší nákladný priestor, ktorý zvládne 25 kg. Upozorňujem, že hmotnosť na prednej vidlici znižuje stabilitu bicykla. Pri mojom experimentovaní, naložený predok a bez rúk – riadidlá sa začal kývať samé. Rovnako to platí aj pri spolujazdcovi – ak máš vzadu náklad do 60 kg, riadidlá pri absencii rúk taktiež strácajú stabilitu. Preto odporúčam vždy zbytočne nehrotiť jazdenie a mať dve ruky na riadidlách.

Verdikt

Multitinker od Riese & Müller s technológiou Bosch eBike Systems po testovaní v rôznych terénoch nesklamal ani raz. Bolo by náročné na ňom hľadať chyby, pretože po mesiaci používania som sa so žiadnymi problémami nestretol. Všetko krásne ladilo a preto tento e-bike považujem za perfektný a ideálny dopravný prostriedok v meste, ale aj mimo neho.

Či dokáže nahradiť auto, to už musí posúdiť každý sám. Svojim spôsobom to pri mne dokázal veľmi ľahko, ale tu môže človeka odradiť cenovka. Tá začína od 5 699 eur. Cena teda nie je vôbec nízka, ale za kvalitu, ktorú dostaneš, sa dá akceptovať a pochopiť. Predsa len, takúto mašinu len tak nikde inde nenájdeš a s najmodernejšími a najvýkonnejšími technológiami Bosch eBike Systems ide o jeden z najlepších e-bikeov na trhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú