Aj keď Zem pozorujú vedci už celé storočia a detailne ju skúmajú vo všetkých možných oblastiach, dokáže stále prekvapiť. Ako informuje ScienceAlert, tentoraz sa podarilo objaviť v atmosfére vysoko reaktívne chemikálie, o ktorých sme doteraz nevedeli a môžu mať vážny vplyv na klimatické zmeny a tiež ľudské zdravie.

Žijú len krátko

Novoobjavenou zlúčeninou sú organické hydrotrioxidy, ktoré sú podľa vedcov vysoko reaktívne, korozívne a existujú len veľmi krátko. Môžu mať navyše vplyv, ktorý je ľudstvu doteraz neznámy a podľa výpočtov vedeckého tímu, ktoré uverejnili v rámci svojej štúdie v žurnále Science, vdýchneme každú minútu miliardy takýchto molekúl.

„Tieto zlúčeniny tu boli vždy, len sme o nich nevedeli. Avšak skutočnosť, že teraz máme dôkazy o vzniku a o ich určitej životnosti, znamená možnosť skúmania ich vplyvu či reakcie na nich v prípade, ak sa ukážu ako nebezpečné,“ vysvetľuje chemik Henrik Grum Kjærgaard z Kodanskej univerzity v Dánsku.

NASA/ESA/Thomas Pesquet

Keďže je táto novoobjavená látka vysoko reaktívna, vedci nevedia, či dokáže v atmosfére tvoriť stabilné štruktúry. Navyše, aj keď sa hydrotrioxidov nachádza v atmosfére pomerne mála v porovnaní s inými látkami, môže mať vážny vplyv na zemskú klímu, ktorá je prudko závislá aj na tých najnenápadnejších množstvách rôznych prvkov.

Atmosféry plné záhad

Napriek storočiam detailného výskumu nás zemská atmosféra prekvapuje, čo vytvára jednu dôležitú otázku – ako veľmi rozdielne sú atmosféry pozorovaných exoplanét od toho, čo v skutočnosti vidíme zo Zeme? V dnešnej dobe sa už vedcom podarilo identifikovať niekoľko látok v atmosférach planét v iných solárnych systémoch, avšak je možné, že ich úplne preskúmanie a pochopenie sa nám nepodarí niekoľko najbližších storočí.

Tvoria ju aj emisie

Vedci sa po objave tejto látky v atmosfére lepšie pozreli aj na to, ako vlastne vzniká a objavili jednu kľúčovú emisiu, ktorá je v prírode úplne bežná, píše SciTechDaily. Izoprén sa dostáva do ovzdušia z rastlín a živočíchov, vrátane ľudí a podľa výsledkov novej štúdie môže v atmosfére generovať 10 miliónov ton hydrotrioxidu ročne.

Podľa výskumného tímu sa ale jedná len o jednu z možných príčin a je možné, že rolu v tvorbe hydrotrioxidu môže hrať prakticky akákoľvek zlúčenina. Táto látka zotrvá v atmosfére niekoľko minút, maximálne hodín a ako silný oxidant sa počas svojho života zúčastní na ďalších, potenciálne neznámych, chemických reakciách.

Presnú rolu hydrotrioxidov odhalia až budúce štúdie, pričom vedci teraz presnejšie vedia, na čo sa potrebujú zamerať. Majú navyše potenciál zásadne ovplyvniť naše klimatické modely, ktoré sú závislé na množstve odrazených slnečných lúčov a toto množstvo sa odvíja práve od chemického zloženie atmosféry – milióny ton novej látky rozhodne nie sú zanedbateľné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP