Po atentáte na bývalého amerického prezidenta a aktuálneho kandidáta Donalda Trumpa sa začali v internetovom priestore šíriť rôzne konšpiračné teórie týkajúce sa tohto nepríjemného incidentu, ktorý môže kontroverznému republikánskemu kandidátovi pomôcť vyhrať blížiace sa voľby. Obzvlášť veľké množstvo takýchto konšpirácií sa objavilo podľa portálu The Verge aj na sociálnej sieti X, ktorá patrí Elonovi Muskovi.

Známy problém

Konšpiračných teórií o atentáte sa objavilo hneď niekoľko a často pojednávajú o tom, že atentát vyzerá falošne alebo išlo len o naplánovaný kúsok, pričom pochopiteľne neexistujú dôkazy podporujúce ani jednu z týchto teórií. To ale nezabránilo tomu, aby sa konšpirácie o tomto atentáte dostali dokonca aj do kategórie „trending“, vďaka čomu takýto obsah uvidí ešte väčšie množstvo používateľov.

Konšpirácie podporuje aj zdanlivo pomalá reakcia ostreľovačov a bezpečnostných zložiek, ktoré mali byť údajne na podozrivého upozornené niekoľko minút vopred. Tím ostreľovačov však údajne na útočníka nemal dobrý výhľad, no kroky jednotlivých zložiek budú s najväčšou pravdepodobnosťou podrobené podrobnému vyšetrovaniu s cieľom zistiť, či nedošlo k pochybeniu.

Iné sociálne siete medzitým situáciu zvládajú o niečo lepšie a odporúčaný obsah je predovšetkým od overených zdrojov a bez rôznych konšpiračných teórií. Sieť X, pôvodne známa ako Twitter, s dezinformáciami a konšpiráciami či dokonca nebezpečným obsahom bojuje už dlhšiu dobu a zakročila aj EÚ, ktorá dokonca začala vyšetrovanie kvôli porušovaniu Aktu o digitálnych službách (DSA).

Problémy s autorskými právami

Sieť X už krátko po prebratí Elonom Muskom čelila aj žalobe kvôli autorským právam. Francúzska tlačová agentúra AFP chcela prostredníctvom žaloby od sociálnej platformy X získať údaje, na základe ktorých by odhadla primeranú výšku odškodnenia za obsah zverejnený na tejto platforme.

Vyjadril plnú podporu

V tomto prípade ale nie sú problémom dezinformácie, ale skôr podmienky overenia účtu a získania modrej fajočky, ktorá symbolizuje toto overenie, nie sú v súlade so zaužívanou praxou na iných sieťach. Na X si môže ktokoľvek zaobstarať modrú fajočku zaplatením prémiového predplatného. Na sociálnej sieti preto môže vystupovať ktokoľvek ako známa osobnosť, ktorej identita však v skutočnosti nie je overená zo strany prevádzkovateľa siete.

Elon Musk medzitým vyjadril Donaldovi Trumpovi svoju plnú podporu a na jeho znovuzvolenie prispel aj nemalým finančným obnosom. Útočník bol údajne identifikovaný ako registrovaný republikán, avšak aj ďalšími sieťami sa šíria tvrdenia, že išlo o útok zo strany demokratov alebo liberálov, čo je podobné situácii vzniknutej nedávno na Slovensku po atentáte na premiéra Roberta Fica.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú