banner-redmi-4Raspberry Pi je na trhu dostupné už zopár rokov a za ten čas si získalo mnoho fanúšikov, ktorí pomocou neho vytvárajú zaujímavé projekty. Tento mini počítač dokáže poslúžiť ako mediálne centrum u teba doma alebo ho je možné využiť aj v procese automatizácie a iných odvetviach. Raspberry teraz dostalo konkurenciu od Asusu s lepšou výbavou, ktorá zahŕňa aj podporu pre 4K video.

Každý domáci kutil pracujúci s elektronikou rozhodne pozná alebo už aspoň počul o mini počítači menom Raspberry Pi. Ten je po mnoho rokov obľúbeným nástrojom pre rôzne projekty a jeho uplatnenie je naozaj široké. Asus nechce zaostávať ani v tomto odvetví a preto potichu predstavil svoju vlastnú verziu mini počítača s názvom Tinker Board. Oba modely sa veľkosťou takmer nelíšia, no rozdielna je ich výbava. Asus pri návrhu vložil do svojej novinky 4-jadrový procesor Rockchip, ktorý dokáže prehrávať 4K videá a 24-bitové audio.

Asus Tinker Board

Asus Tinker Board

zdroj fotografie: Engadget

TIP: DZ09 sú nesmrteľné 11-eurové smart hodinky, ktoré ťa ohúria svojou výbavou

Tinker Board dostal pre tento segment elektroniky aj nezvyčajne veľkú 2 GB operačnú pamäť RAM, čo je dvojnásobok oproti Raspberry Pi. Okrem toho v „doske“ od Asusu nájdeme aj gigabitový Ethernet a nechýba ani posledná generácia rozhrania SDIO pre doplnkové dosky. Kombinácia takého hardvéru je priam ideálna pre vytvorenie vlastného domáceho mediálneho centra, ktoré si používateľ môže spracovať podľa vlastných predstáv a nebude musieť kvôli tomu siahnuť hlboko do vrecka.

Raspberry Pi

Raspberry Pi

zdroj fotografie: RaspberryPi

Konkurent pre Raspberry Pi je len o pár eur drahší a kúpiť ho môžeš už za približne 63 €. Oba modely bežia na variante operačného systému Debian Linux. Tinker Board, rovnako ako Raspberry Pi podporuje funkciu Kodi pre streamovanie médií v domácnosti. Asus touto novinkou dokázal vytvoriť schopného konkurenta pre spoločnosť Raspberry, no otázkou skôr je, či si Tinker Board časom nájde rovnaký zástup svojich fanúšikov ako to dokázalo Raspberry Pi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP