Raspberry Pi je na trhu dostupné už zopár rokov a za ten čas si získalo mnoho fanúšikov, ktorí pomocou neho vytvárajú zaujímavé projekty. Tento mini počítač dokáže poslúžiť ako mediálne centrum u teba doma alebo ho je možné využiť aj v procese automatizácie a iných odvetviach. Raspberry teraz dostalo konkurenciu od Asusu s lepšou výbavou, ktorá zahŕňa aj podporu pre 4K video.
Každý domáci kutil pracujúci s elektronikou rozhodne pozná alebo už aspoň počul o mini počítači menom Raspberry Pi. Ten je po mnoho rokov obľúbeným nástrojom pre rôzne projekty a jeho uplatnenie je naozaj široké. Asus nechce zaostávať ani v tomto odvetví a preto potichu predstavil svoju vlastnú verziu mini počítača s názvom Tinker Board. Oba modely sa veľkosťou takmer nelíšia, no rozdielna je ich výbava. Asus pri návrhu vložil do svojej novinky 4-jadrový procesor Rockchip, ktorý dokáže prehrávať 4K videá a 24-bitové audio.
zdroj fotografie: Engadget
TIP: DZ09 sú nesmrteľné 11-eurové smart hodinky, ktoré ťa ohúria svojou výbavou
Tinker Board dostal pre tento segment elektroniky aj nezvyčajne veľkú 2 GB operačnú pamäť RAM, čo je dvojnásobok oproti Raspberry Pi. Okrem toho v „doske“ od Asusu nájdeme aj gigabitový Ethernet a nechýba ani posledná generácia rozhrania SDIO pre doplnkové dosky. Kombinácia takého hardvéru je priam ideálna pre vytvorenie vlastného domáceho mediálneho centra, ktoré si používateľ môže spracovať podľa vlastných predstáv a nebude musieť kvôli tomu siahnuť hlboko do vrecka.
zdroj fotografie: RaspberryPi
Konkurent pre Raspberry Pi je len o pár eur drahší a kúpiť ho môžeš už za približne 63 €. Oba modely bežia na variante operačného systému Debian Linux. Tinker Board, rovnako ako Raspberry Pi podporuje funkciu Kodi pre streamovanie médií v domácnosti. Asus touto novinkou dokázal vytvoriť schopného konkurenta pre spoločnosť Raspberry, no otázkou skôr je, či si Tinker Board časom nájde rovnaký zástup svojich fanúšikov ako to dokázalo Raspberry Pi.
Teraz čítajú

VIDEO Kopírovanie kam sa pozrieš. Pozri sa, čo všetko Ubisoft opakuje a prečo je Far Cry rovnaký ako Assassin's Creed

Pozerali sme sa zlým smerom. Planéta Deväť sa nachádza úplne niekde inde

ZAUJÍMAVÉ Prešli sme prvé kilometre s prelomovým Enyaqom iV. Zo Škody za vyše 60 000 € sme extrémne nadšení

ZAUJÍMAVÉ UFO je najzáhadnejší fenomén súčasnosti: Čo tají vláda USA, ktoré historky boli pravdivé a ktoré len klamstvo?

AKTUALIZOVANÉ Helikoptéra na Marse je opravená, poznáme aj nový dátum prvého letu
Články, ktoré hýbu svetom

Spotify posiela na trh svoj prvý hardvérový produkt. Zatiaľ ho dostanú ľudia zadarmo

911-ka padne z trónu. Porsche Taycan smeruje na vrchol rebríčka predajov automobilky

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny

Príbeh Miroslava Trnku: Ako sa stal z pankáča „slovenský Bill Gates“ a tretí najbohatší človek na Slovensku
