Vedci z NASA spozorovali divné obežné dráhy, podľa ktorých sa pohybujú dva mesiace Neptúna Naiad a Thalassa. Vzájomne sa totiž vyhýbajú veľmi zaujímavým spôsobom, píše Science Alert.

Pohyb nazývajú tanec vyhýbania

Naiad a Thalassa sú dva najvnútornejšie mesiace planéty Neptún, ktorý ich má celkovo až 14. Astronómov z NASA však zaujal ich pozoruhodný spôsob pohybu po svojich obežných dráhach, pri ktorom sa pravidelne vzájomne vyhýbajú.

Napriek tomu, že mesiace majú šírku približne 100 kilometrov, je vzdialenosť medzi ich orbitami iba 1 850 kilometrov, čo si pri obiehaní planéty vyžaduje proces, ktorý vedci nazývajú „tanec vyhýbania“.

Zobraziť celú galériu (3)
Vedci nazývajú pohyb mesiacov Naiad a Thalassa "tanec vyhýbania" / Zdroj: NASA

Trasa Naiadu je v porovnaní s Thalassovou totiž naklonená asi o 5 stupňov, čo znamená, že polovicu obehu strávi nad Thalassou, a druhú polovicu pod ňou. Keďže obeh Naiadu okolo Neptúnu však trvá 7 hodín, zatiaľ čo Thalasse trvá 7 a pol hodiny, mesiace sa v tesnej blízkosti stretnú každý štvrtý obehový cyklus.

Kvôli nakloneniu trasy pritom Naiad obieha Thalassu veľmi zaujímavým spôsobom, a keby si sa tak na tento mesiac pozeral práve z Thalassy, videl by si ho obiehať dvakrát zhora a dvakrát zdola. Zakaždým, keď Thalassu obieha, sú od seba mesiace vzdialené iba 3 540 kilometrov, píše NASA.

„Existuje veľa rôznych druhov podobných „tancov“, ktoré vidíme na obehoch planét, mesiacov či asteroidov, ale takýto sme nikdy predtým nevideli.“, uviedla odborníčka na dynamiku slnečnej sústavy v NASA Jet Propulsion Laboratory, Marina Brozovic. Tím vedcov použil pri výskume údaje z ďalekohľadov na Zemi, sondy Voyager 2 a Hubbleovho teleskopu, zozbierané v rokoch 1981 až 2016.

Zobraziť celú galériu (3)
Sonda Voyager 2 / Zdroj: NASA

Podľa vedcov by tento zvláštny pohyb mohlo vysvetliť zachytenie najväčšieho mesiaca Neptúna, Tritonu, pričom ďalšie vnútorné mesiace planéty vrátane Naiadu a Thalassy sa mali vytvoriť práve z jeho zvyškov. „Domnievame sa, že Naiad bol neskôr do svojej naklonenej obežnej dráhy vytlačený interakciou s jedným z ďalších vnútorných mesiacov Neptúna.“, uviedla Brozovic.

Zobraziť celú galériu (3)
Neptún má až 14 známych mesiacov / Zdroj: Youtube / National Geographic

Prečítaj si aj
Prekvapivé odhalenie vedcov. Galaxie vo vesmíre sú prepojené niečím unikátnym

Táto štúdia tiež prináša prvé kroky k určeniu zloženia vnútorných mesiacov planéty, ktorých hustota materiálu je podobná ľadu. „Vždy sme nadšení, keď nájdeme tieto vzájomné závislosti medzi mesiacmi. Naiad a Thalassa boli v tejto konfigurácii pravdepodobne už veľmi dlho, pretože ich dráhy sú stabilnejšie, a udržiavajú pokoj tým, že sa nikdy nedostanú príliš blízko.“, povedal planetárny astronóm Inštutútu SETI, Mark Showalter.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú