Astronómom z Austrálie a Spojených štátov sa náhodou podarilo naraziť na gigantickú galaxiu, ktorá skrýva mnoho tajomstiev a jej vek sa datuje na niekoľko miliárd rokov, pričom je len o niečo mladšia ako samotný vesmír. Tento významný objav učinili astronómovia pri pozorovaní so skupinou 66 teleskopov v Čile, kedy sa im v niekoľko miliárd svetelných rokov vzdialenom kúte vesmíru objavila neznáma galaxia. O tomto počine informovali aj vo vedeckom časopise The Astrophysical Journal, informoval CNET.

Vesmír má pre nás pripravených ešte mnoho úchvatných prekvapení, no teraz jedno z nich odhalil očiam astronómov, ktorí pomocou 66 teleskopov našli neznámu galaxiu. Zachytiť záblesk svetla vo vesmíre je možné len prostredníctvom špičkovej techniky, avšak ani tá niekedy nestačí na to, aby mohli astronómovia pozorovať extrémne vzdialené objekty. Objavená galaxia je pritom ukrytá v oblaku prachu, ktorý len sťažka prepustí častice svetla z hviezd.

Objav starý takmer ako celý vesmír

Astronómom sa však podarilo zachytiť záblesk, ktorý unikol zo zovretia prachu v galaxii a potvrdil tak jej existenciu. Spoluautorka tohto výskumu označila objav iba za „špičku ľadovca“, pretože v tejto galaxii sa toho ukrýva omnoho viac.

Podľa vedcov sa novoobjavená galaxia nachádza približne 12,5 miliárd svetelných rokov od Zeme, a teda záblesk svetla, ktorý pozorovali, pochádzal z obdobia pred 12,5 miliardami rokov, kedy bol samotný vesmír starý zhruba iba 1,2 miliardy rokov a postupne sa rozpínal.

Nenechaj si ujsť
Prečo zanikajú galaxie v najextrémnejších oblastiach vesmíru? Vedci sú na stope veľkého objavu

Nová galaxia má pritom približne rovnaký počet hviezd ako naša Mliečna dráha, avšak nové vytvára podľa vedcov až 100-násobne rýchlejšie. Samotné galaxie začali vznikať približne v dobe, keď bol vesmír 1 miliardu rokov starý.

Táto obria galaxia by pritom mohla poskytnúť cenné odpovede na dlho nezodpovedané otázky a priniesť vedcom dáta, ktoré by pomohli odhaliť nedostatky v ich doterajších teoretických modeloch.

Novú nádej prináša pripravovaný teleskop od NASA

Obklopená prachom je ale prakticky neviditeľná a vedci tak čakajú na lepšiu možnosť ako ju lepšie pozorovať. Veľkou nádejou je pre nich teleskop Jamesa Webba, ktorý už NASA zostavila, no predtým ako sa vydá na svoju cestu ho čaká ešte mnoho testov.

Finálny štart do vesmíru je naplánovaný na koniec marca v roku 2021, informuje Live Science. Potrvá však ešte dlho, pokým teleskop prinesie astronómom potrebné údaje o tejto náhodne objavenej galaxii, ktorú je so súčasnou technikou veľmi zložité pozorovať skrytú v oblakoch prachu.

Práve tento teleskop však bude môcť nazrieť „za oponu“ a odhaliť vedcom ďalšie tajomstvá galaxie, ktorá je len o niečo mladšia ako vesmír samotný.

Astronómovia nemali túto galaxiu v hľadáčiku a doteraz našli len niekoľko menších, ktoré ale nerástli tak rýchlo ako táto. Jej podobu pritom znázorňuje aj priložené video, ktoré približuje predstavy o tom, ako by mohol tento objav vyzerať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú