Americký prezident Donald Trump omylom odhalil tajný špionážny satelit s názvom USA 224. Astronómovia ho objavili vďaka jeho príspevku na Twitteri, kde zdieľal satelitnú snímku, píše Universe Today

V piatok 30. augusta pridal Trump na Twiter príspevok s obrázkom, ktorý ukazuje satelitnú snímku Semnan Launch Site One v Iráne, kde nedávno zlyhala raketa pri pokuse o štart. Americký prezident v príspevku napísal, že napriek aktuálnemu napätiu medzi týmito dvomi krajinami nie sú do tohto prípadu USA zapojené.

„USA neboli do tejto katastrofickej nehody počas príprav na spustenie rakety Safir SLV v Semnan Launch Site One v Iráne. Prajem Iránu len to najlepšie a veľa šťastia pri určovaní príčiny zlyhania.“, napísal Trump.

Obrovské bezpečnostné riziko

Aj keď sa tento príspevok zdá byť veľmi neškodným, mohol ním Trump spôsobiť obrovské bezpečnostné riziko. Vláda USA udržiava svoje špionážne satelity v tajnosti a stačí jeden takýto obrázok a experti sú schopní o ňom zistiť množstvo kľúčových detailov. O to sa postaral holandský astronóm Marco Langbroek, ktorý už len z uhla záberu a predpokladaného času snímky zistil, že pravdepodobne išlo o špionážny satelit USA 224.

Langbroek v rozhovore pre NPR opísal tento satelit ako veľký teleskop, ktorý namiesto hviezd sleduje zemský povrch a vytvára veľmi kvalitné snímky. Má zrkadlo s priemerom 2,4 metra, čo je rovnaký rozmer ako má Hubbleov teleskop. Nevýhodou USA 224 a podobných satelitov je, že sa dajú podľa snímok ľahko sledovať na oblohe. V príspevku na SatTrackCam totiž Langbroek vysvetlil, ako tiene na snímke porovnával s jej umiestnením, aby zistil čas, kedy bola snímka vyhotovená. Tieto údaje potom porovnal so známymi stopami špionážnych satelitov, aby sa potvrdilo že ide o USA 224.

Vysoké rozlíšenie snímky

Astronóm Cees Bassa zase zistil, že satelit bol v čase vyhotovenia snímky od štartovacej plošiny vzdialený približne 382 kilometrov a bol tak schopný určiť jej rozlíšenie, píše Forbes. „Podľa Google Earth má plošina priemer asi 60 metrov a na obrázku je široká približne 600 pixelov. To znamená, že rozlíšenie snímky je najmenej 10 centimetrov na pixel.“, uviedol Bassa na svojom Twitteri.

Skutočné schopnosti týchto satelitov sú však stále tajomstvom. Súkromné môžu totiž vydávať len snímky s maximálnym rozlíšením 25 centimetrov na pixel. Nezdá sa však, že by si Trump uvedomil možné následky tweetovania takejto fotografie, a poznamenal, že má „absolútne právo“ na jej vydanie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú