Všetko, čo sme sa doposiaľ naučili o mŕtvych hviezdach, bude zrejme potrebné upraviť a aktualizovať. Vedci v novej štúdii publikovanej v renomovanom žurnále Science totiž objavili hviezdu, ktorej chýba atmosféra a má pevný povrch. Na tému upozornil portál Futurism.

Prvý svojho druhu

Ako upresňuje portál NewAtlas, objav sa podarilo astronómom uskutočniť prostredníctvom satelitu IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer), ktorý meria polarizáciu (smer, v ktorom kmitajú vlny) röntgenového svetla z kozmických zdrojov.

ESA

V novej štúdii tím výskumníkov analyzoval údaje o magnetare s označením 4U 0142+61, ktorý sa nachádza asi 13 000 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Cassiopeia. Magnetar je druh neutrónovej hviezdy, ktorá má nezvyčajne silné magnetické pole, pričom 4U 0142+61 predstavuje vôbec prvý magnetar, ktorý bol objavený pozorovaním polarizácie röntgenového svetla.

Nedávno sa dokonca inej skupine vedcov podarilo objaviť doposiaľ najmladší ľuďmi objavený magnetar vo vesmíre. Viac informácií o týchto astronomických objektoch nájdeš v samostatnom článku.

Hneď niekoľko zvláštností

V prvom rade, bolo objaveného viac polarizovaného svetla, než by sa očakávalo od normálneho magnetaru s atmosférou. Presnejšie sa očakávalo, že tento magnetar, ako aj iné hviezdy, bude mať atmosféru, čo vytvorí signál, v ktorom bude svetlo polarizované jedným špecifickým smerom. Tento predpoklad mal ale ďaleko od pravdy, čo naznačuje, že 4U 0142+61 nemá žiadnu atmosféru.

Sophia Dagnello, NRAO/AUI/NSF

Ešte podivnejšie však bolo, že pri vyšších energiách bol uhol polarizácie prevrátený o 90 stupňov oproti signálu s nižšou energiou. To zasa vedcom ukázalo, že pozorovaná mŕtva hviezda má pevný povrch obklopený silným magnetickým poľom, ktorý ju drží celú pohromade.

„Bolo to úplne nečakané. Bola som presvedčená, že (magnetar) bude mať atmosféru. Plyn hviezdy dosiahol kritickú hodnotu, pri ktorej sa stal pevným, podobne, ako by sa voda mohla zmeniť na ľad. Je to výsledok neuveriteľne silného magnetického poľa,“ objasňuje prvá autorka štúdie Silvia Zaneová.

Vedci v závere síce priznávajú, že v hre sú aj iné hypotézy, ktoré by pozorovaný signál mohli objasniť, ale toto je vôbec prvýkrát, kedy je pevný povrch hviezdy považovaný za životaschopnú a reálnu hypotézu.

Za zmienku stojí aj fakt, že magnetary sú považované za najpravdepodobnejší zdroj zvláštnych mimozemských signálov, ktoré na Zemi detegujeme už od roku 2001. Pred pár mesiacmi sa dokonca podarilo počas 91 hodín objaviť až 1 863 rýchlych rádiových zábleskov. Takáto enormná aktivita umožnila presne identifikovať galaxiu a následne aj samotný objekt FRB 20201124A , ktorý sa nachádza v technicky pomenovanej galaxii SDSS J050803.48 + 260338.00. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú