Čierne diery sú azda tým najzaujímavejším objektom v celom vesmíre (minimálne v podobe, akú poznáme dnes). Sú obrovské, neznáme, tajomné a nič z nich nedokáže uniknúť. Zdá sa ale, že sú aj veľmi, veľmi rýchle, píše IFL Science

Okolo čiernych dier sa nachádzajú kvazary, ktoré sú niekoľkonásobne väčšie, než je polomer čiernej diery (10 – 10 000 krát). Poháňaný je akrečným diskom okolo čiernej diery. Zvyčajne sa nachádzajú v mladých galaxiách a patria medzi najžiarivejšie, najsilnejšie a najenergetickejšie objekty v známom vesmíre.

Ich energia môže byť až tisíckrát väčšia, než akú má naša galaxia Mliečna dráha. Dnes poznáme viac ako 200 000 kvazarov, pričom ich vzdialenosť je 600 miliónov až 28,85 miliárd svetelných rokov. Niektoré sa pritom dajú sledovať aj amatérskym vybavením (3C 273).

Takmer rýchlosť svetla

Astronómovia pozorovali celkovo päť kvazarov, ktoré obklopovali masívne čierne diery. Ich hmotnosť je od 160 – 500 miliónov násobku hmotnosti Slnka a nachádzajú sa vo vzdialenosti 9,8 – 10,9 miliárd svetelných rokov od nás. Predpokladá sa, že kvazary sú poháňané akréciou materiálu do čiernej diery. Nakoľko svetlo nedokáže uniknúť za horizont udalostí čiernej diery, žiarenie kvazaru je spôsobené obrovským trením materiálu, ktorý dopadá do čiernej diery.

NASA/CXC/Univ. of Oklahoma/X. Dai et al.

Nenechaj si ujsť
NASA a SpaceX chcú prepísať históriu astrofyziky. V najbližších rokoch budú skúmať neznáme tajomstvá vesmíru

Pozorované kvazary však prekvapili svojou obrovskou rýchlosťou, keď jeden z nich dosahoval rýchlosť 70 % rýchlosti svetla. Horizont udalostí čiernej diery sa tak musel pohybovať veľmi blízko rýchlosti svetla. Zvyšné štyri kvazary sa pohybovali zhruba polovičnou rýchlosťou. Doteraz sa pritom nepredpokladalo, že by sa mohli pohybovať, resp. rotovať tak veľkou rýchlosťou.

Kvazary väčšinou vyžarujú röntgenové žiarenie, ktoré nie je pozorovateľné voľným okom (vyžarujú aj viditeľné žiarenie). Zvyčajne sú sfarbené do červena, čo znamená, že sú od nás v obrovskej vzdialenosti a stále sa vzďaľujú tým, ako sa vesmír rozpína (modré žiarenie znamená opak).

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú