Ešte v roku 2012 zverejnilo kreatívne združenie Planetary Collective krátky dokument s názvom Overview. Popisuje pocity astronautov pri lete do vesmíru a pri pohľade na Zem.

Časom možno zabudnutý dokument, no škoda by bola nepripomenúť si ho. Kreatívne združenie Planetary Collective v roku 2012 zverejnilo viac ako 19 minútový dokument s názvom Overview. V tom čase si ho pozrelo takmer 6,8 milióna divákov. Dokument popisuje zážitky astronautov pri lete do vesmíru a ich pocity pri pohľade na Zem.

Overview efekt je niečo neopísateľné

Zaujímavosťou, o ktorej sa vo videu hovorí je takzvaný „Overview efekt“. Ako bližšie ujasňuje portál CBC News, ide o mentálny stav, ktorý nastáva pri pohľade na Zem z vesmíru. Pohľad je údajne tak silný a hlboký, že dochádza takmer až k posunu vedomia. Tento pocit sa snažilo v dokumente popísať hneď niekoľko astronautov.

Nenechaj si ujsť
NASA sprístupní Medzinárodnú vesmírnu stanicu aj pre verejnosť. Cena je len pre vyvolených

Ako sa v dokumente, ktorý si môžeš pozrieť vyššie, spomína, jeden z astronautov vyhlásil: „Keď sme pôvodne leteli na Mesiac, naše celkové sústredenie bolo na Mesiac. Nepremýšľali sme o pohľade späť na Zem. Ale keď sme to urobili, mohol to byť ten najdôležitejší dôvod, prečo sme na Mesiac leteli.“ Množstvo ďalších ľudí vystupujúcich v dokumente popisuje podobné zážitky, ba až nesmierny pocit šťastia. Stačil na to jediný pohľad.

Naša Zem je jednoducho úchvatná

Celý dokument sprevádzajú nádherné zábery z vesmíru. Môžeme vidieť stretnutie sa dňa a noci nad našou Zemou, búrky a blesky pripomínajúce obrovské ohňostroje. Môžeme si však len domýšľať, aký je skutočný zážitok z pohľadu na nočné mestá plné života, či tancujúce farby polárnej žiary. Niet divu, že astronauti zažívali spomínaný efekt. Naša Zem je jednoducho úchvatná, hoci to zo svojej perspektívy hneď nemusíme vidieť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom