Tím astronómov z Európskeho južného observatória (ESO) pracujúcich na teleskope VLT (Very Large Telescope) dokázal vytvoriť doposiaľ najostrejšie a najdetailnejšie snímky zvláštne vyzerajúceho asteroidu. Pozorovania taktiež prispeli k upresneniu tvaru a hmotnosti tohto asteroidu pripomínajúceho veľkú kosť. Na tému upozornil portál SciTechDaily.

Čudný asteroid pripomínajúci kosť pre psa

Ako píše portál Sciencealert, predmetný asteroid si poletuje v pásme planétok medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera a poznáme ho pod názvom Kleopatra. Asteroid je zložených z dvoch lalokov, ktoré sú prepojené dlhým hrdlom, vďaka čomu sa až nápadne podobá na „kosť pre psa“.

ESO/Vernazza, Marchis et al./MISTRAL algorithm (ONERA/CNRS)

Túto nezvyčajne vyzerajúcu skalu skúmali odborníci z ESO, pričom svoje výsledky publikovali v dvoch štúdiách v žurnále Astronomy & Astrophysics.

V prvej štúdii vedenej Franckom Marchisom z inštitútu SETI, sa autori zamerali na upresnenie tvaru a hmotnosti predmetného asteroidu. Prvé zmienky o tomto asteroide pochádzajú z pred 20 rokov, kedy bol detegovaný pomocou radarových pozorovaní.

V roku 2008 potom Marchis spolu so svojim tímom zistil, že okolo asteroidu Kleopatra obiehajú dva mesiace AlexHelios a CleoSelene, ktoré svoje meno získali po niekdajšej kráľovnej Egypta.

„Kleopatra je skutočne jedinečné teleso v našej slnečnej sústave,“ cituje portál ScienceAlert vyjadrenie Marchisa.

Nový výskum vychádza z pozorovaní asteroidu Kleopatra z rokov 2017 až 2019, kedy ho Marchis spolu so svojimi kolegami pozoroval prostredníctvom prístroja SPHERE (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch) nainštalovanom na teleskope VLT v Čile.

Na základe analýzy týchto pozorovaní dokázali určiť, že Kleopatra je približne 270 km veľký kus vesmírnej skaly. Ďalej sa ukázalo, že medzi obomi lalokmi je istá nesúmernosť, keďže jeden je o niečo väčší ako druhý.

NEPREHLIADNI
Okolo Zeme práve letí obrovský asteroid, podľa NASA je potenciálne nebezpečný

Predchádzajúce merania mali ďaleko od pravdy

Vzhľadom na to, že inštrument SPHERE umožnil vytvoriť skutočne detailnú sériu obrázkov Kleopatry, vedci ich použili na doladenie aktuálnych modelov, ale i na určenie toho, ako mesiace AlexHelios a CleoSelene obiehajú okolo svojho asteroidu, upozorňuje portál Space.

Ukázalo sa, že predchádzajúce orbitálne modely pre tieto dva mesiace nie sú vôbec správne. Inými slovami, mesiace sa nenachádzajú na miestach, ktoré predpovedali staršie údaje. Tu je treba pripomenúť, že simultánne s Marchisovým výskumom prebiehala druhá štúdia, ktorú viedol Miroslav Brož z Karlovej univerzity v Prahe. V nej sa podarilo spresniť obežné dráhy oboch spomínaných mesiacov.

Tento problém bolo nutné vyriešiť,“ cituje vyjadrenie Broža portál SciTechDaily. „Pretože ak sú nesprávne určené dráhy mesiacov, všetko ostatné vrátane hmotnosti Kleopatry je nesprávne,“ dodáva.

Kombináciou nových pozorovaní a matematických modelov odborníci upresnili obežné dráhy mesiacov, vďaka čomu bolo možné vypočítať hmotnosť Kleopatry. Zistilo sa, že je až o 35 % ľahšia ako sa pôvodne predpokladalo, takže váha asteroidu sa oproti minulým výpočtom posunula z 4,64*1018 kg len na 2,97*1018 kg.

Z uvedeného bola vypočítaná taktiež hustota objektu, ktorá sa za predpokladu, že Kleopatra je asteroid bohatý na kovy, ukázala ako veľmi nízka. Nízka hustota naznačuje, že asteroid je pórovitý, takže ide o asteroid, ktorý odborníci niekedy nazývajú „hromadou sutín“. Nejde teda o monolit, ale o kopu vesmírnych hornín, ktoré boli vyvrhnuté z materského telesa, a neskôr sa vplyvom gravitácie stlačili opäť k sebe.

Štruktúra Kleopatry a spôsob akým sa táto „hromada sutín“ otáča, tiež naznačujú, ako mohli vzniknúť mesiace AlexHelios a CleoSelene. Asteroid sa otáča takmer kritickou rýchlosťou, čo znamená, že ak by ešte o niečo zrýchlil svoju rotáciu, pravdepodobne by sa rozpadol.

Odborníci sa preto domnievajú, že i malé zrážka s malými dopadajúcimi fragmentami telies môže do okolia vyvrhovať kusy skál z jeho povrchu. Vyvrhnuté skaly potom môžu vytvoriť uvedené mesiace, čo znamená, že asteroid Kleopatra je skutočnou „matkou“ mesiacov AlexHelios a CleoSelene.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú