Pred približne 66 miliónmi rokov asteroid, ktorý narazil do Zeme v oblasti Mexického zálivu, spôsobil vyhynutie veľkej časti života na planéte, vrátane všetkých nelietavých dinosaurov. Tento náraz je známy ako jedna z najväčších katastrof v histórii Zeme, no novodobý výskum odhaľuje, že následky tohto nárazu neboli len deštruktívne. V skutočnosti kráter, ktorý tento asteroid zanechal, sa stal zdrojom života pre novú generáciu morských ekosystémov, upozorňuje Phys.org.

Netrvalo to ani milión rokov

Tím vedcov z rôznych svetových univerzít nedávno objavil, že hydrotermálny systém, ktorý vznikol v dôsledku nárazu, zohral kľúčovú úlohu v obnove morského života v tejto oblasti. Tento systém vytváral a cirkuloval živiny, ktoré pomohli obnoviť ekosystémy v Mexickom zálive až 700 000 rokov po náraze.

Zistenia vychádzajú z podrobných analýz vzoriek jadra odobratých z krátera Chicxulub, ktorý je lokalizovaný pod dnešným Mexickým zálivom. Vedci sa zamerali na prvok osmium, ktorý je špecifický pre materiály asteroidov. Dôkazy naznačujú, že osmium z asteroidu sa uvoľňovalo do oceánu v dôsledku nepretržitej podmorskej hydrotermálnej aktivity, ktorá trvala stovky tisíc rokov. Tento proces obohacoval oceán o živiny, čím umožnil vznik a rozvoj planktonových populácií, ktoré sú základom potravinového reťazca.

Kráter na povrchu Marsu.
NASA/JPL/University of Arizona

Ako sa hydrotermálny systém začal vyčerpávať, zmienili sa aj ekosystémy. Druhy planktónu, ktoré prosperovali v prostredí bohatom na živiny, ustúpili druhom, ktoré sa prispôsobili menej výživnému prostrediu. Tento zvrat naznačuje, že po istom čase sa život v okolí Chicxulubu začal opäť meniť, keď sa znižovala intenzita hydrotermálnej aktivity.

Výskum, ktorý sa uskutočňuje na mieste dopadu asteroidu Chicxulub, má širšie implikácie aj pre výskum možného vzniku života mimo Zeme. Ako poznamenal výskumník Sean Gulick, objavy o dôležitosti hydrotermálnych systémov pri regenerácii ekosystémov môžu otvoriť nové možnosti pre pochopenie, ako by veľké nárazy asteroidov mohli podporiť vznik života na iných planétach alebo mesiacoch v našej slnečnej sústave.

Desivo bežný jav

Zrážky planét s asteroidmi sú desivo bežné a i samotné ľudstvo sa stretlo s viacerými zrážkami, ktoré boli pomerne silné a v niektorých prípadoch pripravili ľudí o život. Zrejme najznámejšia je v tomto prípade Tunguská katastrofa, ktorá zrovnala so zemou viac ako 2 000 km2 lesov a pripravila o život pravdepodobne troch ľudí. Keďže však k incidentu došlo v roku 1908 vo veľmi riedko osídlenej oblasti, straty na životoch nie sú isté.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP