Americká armáda sa môže pýšiť novým prvenstvom, ktoré dosiahla vďaka špeciálnemu bezpilotnému dronu počas letu so stíhačkou F/A-18 Super Hornet. Dron bez pilota sa tak zapísal podľa námornej zložky Ozbrojených síl Spojených štátov do histórie ako vôbec prvý, ktorý dokázal doplniť palivo stíhačke priamo na oblohe, informuje Futurism.

Námorníctvo nasadí na lietadlové lode unikátny dron

Pre účely dotankovania paliva do bojovej stíhačky bol využitý dron MQ-25 Stingray od Boeingu, ktorý v priebehu tohto procesu počas 4,5-hodinového letu doplnil stíhačke 147 litrov paliva, pričom sa k nej priblížil len na vzdialenosť 6 metrov. Úspešne tak dokázal, že sa môže stať súčasťou výbavy námorníctva, ktoré ho integruje do svojich lietadlových lodí.

Týmto spôsobom tak bude môcť námorníctvo zvýšiť dolet svojich lietadiel z lodí práve prostredníctvom dočerpania paliva z takéhoto bezpilotného dronu. V priebehu letu sa stíhačka F/A-18 Super Hornet priblížila letiacemu dronu, vyhodnotila formáciu s dronom, upravila letovú rýchlosť a pripojila sa k tankovacej kotve, ktorá úspešne doplnila palivo do nádrže.

NEPREHLIADNI
Geniálne VIDEO: Britská armáda testuje nový jetpack, námorníci sa na ňom neuveriteľne rýchlo infiltrujú na loď

Vďaka využitiu bezpilotného dronu tak môže armáda v budúcnosti vypustiť z tejto úlohy dôležitejšie stíhačky, ktoré doteraz slúžili ako vzdušné tankery. Po úspešnom testovacom lete budú ďalej vyhodnotené dáta a následne sa armáda môže rozhodnúť pre ďalšie úpravy, aby dočerpanie paliva počas letu fungovalo absolútne bezchybne.

Boeing

Po tomto historickom úspechu sa tak MQ-25 Stingray stane bežnou súčasťou amerických námorných lietadlových lodí. So svojou kapacitou pritom dokáže vzlietnuť až so 6,8 tonami paliva. Boeing plánuje s armádou tento dron ďalej testovať a ďalšie letové skúšky by mali byť realizované neskôr v tomto roku.

Armáda si objednala ďalšie kusy za stovky miliónov dolárov

Stingray mal svoj premiérový let ešte v septembri 2019 a od tej doby má za sebou už vyše 30 letových hodín. V budúcnosti však má armáda USA nakúpiť až 72 takýchto bezpilotných dronov, ktoré sa stanú súčasťou lietadlových lodí triedy Nimitz a Ford.

V apríli tohto roka pridala armáda k zákazke Boeingu 84,7 milióna dolárov pre výrobu ďalších 3 dronov, ktoré by mali byť hotové do augusta 2024. Celkovo tak bude mať americké námorníctvo k dispozícii 7 takýchto bezpilotných dronov. Pôvodne bol Boeingu udelený kontrakt v roku 2018 na 4 bezpilotné drony za 805 miliónov dolárov.

Boeing

Spoločnosť, ktorú mnohí poznajú predovšetkým pre komerčné lietadlá, vyhrala pred 3 rokmi súťaž na výrobu bezpilotných dronov, v ktorej porazila aj etablovaných výrobcov armádnych strojov ako Lockheed Martin a General Atomics. Boeing tak bude pokračovať vo výrobe a dodávkach ďalších nových dronov označených ako T1, ktoré poháňa turbodúchadlový motor Rolls-Royce AE 3007.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú