Drony sa čoraz viac stávajú neoddeliteľnou súčasťou moderných vojenských stratégií a mnohí odborníci sa zhodujú, že ide o zariadenia, ktoré možno označiť ako zbraň budúcnosti. Azda najväčšou výhodou dronov je ich schopnosť operovať s vysokou presnosťou. Vojenské typy týchto zariadení môžu byť vybavené sofistikovanými zbraňovými systémami, ktoré umožňujú presné útoky na cieľové objekty.

Aj vojna na Ukrajine nám ukazuje, že už to nie je o boji muža proti mužovi, ale o tom, kto má modernejšiu vojenskú techniku. Armády celého sveta sa tak snažia investovať práve do dronov, no aj do zbraní, ktoré ich vedia eliminovať. Ako informoval portál New Atlas informoval, prvá armáda sveta dostane prelomovovú protidronovú zbraň, ktorej sa pri súčasnej technike nevyrovná nič.

Rozdupal konvenčných kolegov

Austrálske ministerstvo obrany sa pochválilo ohromnou novinkou. Tamojšia armáda úspešne otestovala svoju prvú laserovú zbraň Fractl. Nejde však len tak o rádové zariadenie. Táto zbraň sa považuje za najvýkonnejší prenosný vysokoenergetický laser na svete, ktorý dokáže zničiť drony s prelomovou presnosťou. Nový systém, ktorý vytvorila spoločnosť AIM Defence pripomína veľký geodetický laser a váži menej ako 50 kg.

Austrálska armáda ho len nedávno testovala spoločne s konvenčnými protidronovými zbraňami na tankovej strelnici vo vojenskej oblasti Puckapunyal v centre Viktórie. Kým konvenčné zbrane spotrebovali veľké množstvo munície a často nedokázali zničiť prichádzajúce ciele, až kým sa nedostali do ich blízkosti, nenápadný laser takmer nehybne zlikvidoval drony ako by sa nič nedialo.

Defence.gov.au

Neuveriteľné parametre

Výrobca deklaruje, že Fractl môže byť poháňaný batériou aj striedavým prúdom a je omnoho menší a kompaktnejší – predstavuje asi desatinu veľkosti podobných systémov inde vo svete. Nehovoriac o nákladoch, ktoré takisto predstavujú desatinu podobných systémov.

Laser dokáže svojím lúčom zničiť dron pohybujúci sa rýchlosťou 100 km/h vo vzdialenosti jedného kilometra, prípadne vie dronu vypáliť jeho senzory, keď je nepriateľská zbraň vzdialená 1,5 kilometra od neho. Fractl je možné presne zacieliť pomocou ručného ovládača, ktorý umožňuje operátorovi vybrať si, na ktorú časť dronu sa má zamerať pre maximálny účinok poškodenia.

„Stlačíte tlačidlo, aby ste sledovali dron, čím počítač prevezme kontrolu. Potom stlačíte ďalšie tlačidlo, aby ste ‚stlačili spúšť‘. Je to presne ako vo videohre,“ povedal desiatnik Patrick Flanagan. „Pomocou prsta môžete rýchlo zmeniť cieľ medzi videokamerou dronu, stredovou hmotou alebo jednou z vrtúľ. Vyradenie kamery trvá len pár sekúnd a vypnutie rotora dve alebo tri sekundy,“ dodal Flanagan.

Defence.gov.au

Najefektívnejšia protidronová zbraň

Drony sa stávajú čoraz väčšou hrozbou nielen na bojisku, ale aj ako špionážne zariadenia. Dokazuje to vojna na Ukrajine, konflikt v Palestíne, ale aj  Čína, ktorú USA obvinilo z toho, že postavili nadzvukové špionážne drony. Preto sa štáty vyzbrojujú protidronovými zbraňami.

Existujú protidronové pušky, ktoré používajú rádiové frekvencie na prerušenie spojenia medzi dronom a jeho operátorom, čím dron nútia pristáť alebo sa vrátiť na miesto vzletu, avšak nie sú najefektívnejšie v boji proti najsofistikovanejším bojovým dronom.

Atraktívnejším a oveľa efektívnejším arzenálom na boj proti dronom sa ukazujú lasery. Hoci ide o rádovo niekoľkonásobne drahšiu alternatívu, lasery majú tú výhodu, že zasiahnu do viacerých cieľov rýchlosťou svetla s nekonečným počtom nábojov. Cena za jeden výstrel je pritom v prepočte 1 dolár, samotná cena zariadenia sa však pohybuje v rozmedzí niekoľkých stoviek tisíc eur až miliónov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP