Apple dosiahol dohodu o zaplatení 95 miliónov dolárov v rámci kolektívnej žaloby, ktorá obviňuje cupertinskú spoločnosť z porušovania súkromia používateľov prostredníctvom hlasovej asistentky Siri. Ako informuje portál Neowin, majitelia zariadení s podporou Siri tak môžu dostať kompenzáciu 20 dolárov za zariadenie.

Siri počúvala aj bez vyzvania

Hromadná žaloba bola podaná ešte v roku 2019. Tvrdila, že Apple nezákonne nahrával interakcie používateľov pomocou hlasovej asistentky Siri bez ich vysloveného súhlasu. Spoločnosť mala tieto údaje zdieľať aj s tretími stranami a to vrátane inzerentov. Nahrávky údajne obsahovali citlivé informácie, ako sú zdravotné záznamy, obchodné rokovania, či intímne rozhovory.

Žaloba tiež tvrdí, že Apple svojich používateľov nedostatočne informoval o tom, ako sa nahrávky zo Siri zhromažďujú a spracovávajú. Siri je aktívna podržaním bočného tlačidla alebo vyslovením hlášky „Hey Siri“. Podľa žaloby však mala pasívne počúvať a zaznamenávať aj útržky rozhovorov, keď bola aktivovaná omylom.

Apple

Nahrávky mali byť anonymizované

Apple tvrdí, že všetky nahrávky zo Siri sú anonymizované a použité výhradne na zlepšovanie hlasovej asistentky, avšak žaloba tieto tvrdenia nepovažuje za dostačujúce. Spoločnosť v reakcii na obvinenia pozastavila program na hodnotenia Siri a zaviedla viaceré zmeny., Štandardne teda nahrávky už neuchováva a používatelia môžu rozhodnúť o vypnutí zdieľania a taktiež môžu odstrániť už existujúce záznamy.

Ako informuje agentúra Reuters, Apple síce vinu nepriznalo, používateľov hlasovej asistentky za obdobie od 17. septembra 2014 do 31. decembra 2024 odškodní. Používatelia so Siri tak môžu dostať odškodné vo výške okolo 20 dolárov za zariadenie.

Suma 95 miliónov dolárov podľa Reuters zodpovedá približne deväťhodinovému zisku Apple, ktorá v poslednom fiškálnom roku zaznamenala čistý príjem vo výške 93,74 miliardy dolárov. Prípad však zdôrazňuje dôležitosť transparentnosti, hlavne čo sa týka súkromia používateľov.

Používatelia najmä pri čoraz väčšom využívaní virtuálnych asistentov by mali mať právo vedieť a mať kontrolu nad tým, aké údaje spoločnosti zhromažďujú a ako s nimi narába. Používatelia by mali byť tiež obozretní v tom, aké informácie zdieľajú, napríklad aj umelej inteligencii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP