Spoločnosť Synchron, ktorá je momentálne úhlavným konkurentom firmy Neuralink kontroverzného miliardára Elona Muska, má v rukách technologický prelom s poriadnym potenciálom. Podľa informácií CNBC sa tejto firme podarilo spojiť ľudský mozog s počítačom, avšak tentoraz konkrétne s rozšírenou realitou od spoločnosti Apple v podobe produktu Vision Pro, ktorý si už za svoju krátku dobu na trhu našiel množstvo fanúšikov aj kritikov.

Pomôže paralyzovaným a znevýhodneným

Počas demonštrácie Synchron ukázal, ako dokáže ich technologické riešenie pomôcť osobám s ochorením ALS (amyotrofická laterálna skleróza). 64- ročnému pacientovi bolo umožnené pomocou špeciálneho čipu ovládať Apple Vision Pro výlučne pomocou myšlienok. Takýmto spôsobom dokázal efektívne využívať rozhranie Apple Vision Pro, hrať na tomto zariadení hry, pozerať videá či dokonca odosielať textové správy.

Rozhranie medzi počítačom a mozgom, označované ako BCI, už bolo v poslednej dobe využité viacerými spôsobmi, avšak na ovládanie takéhoto headsetu ho vedci aplikovali vôbec po prvý raz. Bežne sa Vision Pro spolieha na gestikuláciu používateľa, ktorú v tomto prípade nahrádzajú signály priamo z mozgu človeka, ktorý headset používa.

Pre paralyzovaných a inak telesne znevýhodnených pacientov môže byť takáto technológia extrémne veľkým pomocníkom a zmenou, ktorá im uľahčí život. Zariadenie od Synchronu je umiestnené na mozgovej kôre čo najmenej invazívnou metódou, pričom po aplikácii má za úlohu detegovať a následne bezdrôtovo odosielať informácie o mozgových signáloch. Ako už vieme aj zo skúseností Neuralinku, používateľ si musí na takéto ovládanie zvyknúť, keďže ovládanie myšlienkami nie je zas tak jednoduché, ako sa môže zdať.

Telepatia vďaka technológii

Ľudia po tisícročia snívajú o nadľudských schopnostiach, ako je napríklad telepatia. BCI sú aspoň na teoretickej úrovni schopné priniesť práve túto schopnosť za predpokladu, že sa podarí dosiahnuť lepšie a citlivejšie spojenie s ľudským mozgom. Podľa niektorých môžu byť takéto zariadenia použité aj na skladovanie myšlienok a ich opätovné prežívanie. Na začiatok ale predovšetkým pomáhajú zdravotne znevýhodneným pacientom.

Neuralink vylepšuje prvé zariadenie

Mozgový implantát od Muskovho Neuralink medzitým dostal už aj prvý pacient, avšak značná časť miniatúrnych elektród roboticky zavedených do jeho mozgu sa postupne stiahla. Vedci z firmy však už majú na tento problém riešenie, ktorým je zavádzanie elektród hlbšie do mozgovej kôry.

29-ročný Noland Arbaugh, prvý pacient Neuralinku, predpokladá, že budú mať v budúcnosti pre ľudí ako on špeciálne rebríčky v online hrách, keďže jeho výhoda nie je fér. Dodáva ale, že na hry ako Call of Duty zatiaľ Neuralink nestačí, avšak zahral si vďaka implantátu Civilization VI a Mario Kart. Očakáva tiež, že bude môcť o niekoľko rokov hrať rovnaké počítačové hry, ako všetci ostatní a dúfa, že si zahrá Halo.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP