Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Opraviť Apple iMac či MacBook po novom už nebude také jednoduché a zvládne to len špecializovaný servis. Dôvodom je použitie špeciálneho softvéru, ktorý zariadenie uzamkne po tom, čo nebude použitý originálny diagnostický nástroj od spoločnosti Apple.

Podobné praktiky však nie sú ničím novým. Na podobnom princípe fungujú aj automobily, kde na ich diagnostiku sú potrebné nástroje priamo od výrobcu, prípadne navštíviť autorizovaný servis. Zatiaľ čo v prípade automobiliek je to otázka hlavne peňazí, v tomto prípade je zavedenie takého opatrenia sprevádzané odvolaním sa na ochranu osobných údajov a celkovej bezpečnosti. Obmedzenie sa vzťahuje na MacBook Pro 2018 a iMac Pro.

Bez jeho použitia sa zariadenie znefunkční

V prípade že sa na diagnostiku zariadenia použije iný nástroj ako ten od Apple, tak sa zariadenie uzamkne. Na jeho odomknutie bude následne aj tak nutné využiť Apple Service Toolkit 2, čo je názov danej diagnostiky od spoločnosti Apple. Ním budú disponovať len autorizované servisy. Rôzne tretie strany tak budú o viaceré servisné úkony ukrátené, nakoľko nebudú môcť opraviť displej, základnú dosku, klávesnicu či dokonca ani flash pamäť. Opatrenia majú byť z dôvodu ochrany súkromia, nakoľko v našich zariadeniach uchovávame až príliš veľa citlivých údajov. Autorizovaný servis tak má byť akousi istotu, že všetko prebehne bez akýchkoľvek problémov.

Nenechaj si ujsť
Hodinky Apple Watch Series 4 sú výkonnejšie než 3-ročný iPhone

Na druhej strane sa začínajú ozývať rôzny kritici a medzi nimi aj ochrancovia životného prostredia. Tí žiadajú ako od Apple, tak aj od ostatných výrobcov, aby sprístupnili pokyny a návody na opravu ich zariadení. Ak by opravu mohol vykonať skoro každý, predpokladá sa, žeby väčšina uprednostnila túto možnosť pred kúpou nového zariadenia. Celé by to viedlo k menšiemu množstvu elektronického odpadu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú