Smartfóny spoločnosti Apple vždy pôsobili prémiovo. Kvalitné materiály a vysoká cenovka prirodzene pôsobí, že sa nejedná len o obyčajný telefón (aspoň navonok). Ako niečo výnimočné ich prezentuje aj samotná spoločnosť a to jednak formou reklám, ale aj predajnými miestami, ktoré sú dizajnovými skvostami.

Obchodov Apple Store je v súčasnosti vo svete 511 a celkovo zamestnávajú vyše 65 000 zamestnancov. Podľa Apple im to dodáva veľkú konkurenčnú výhodu, nakoľko osobný kontakt s predajcom pomáha k tomu, aby sa zariadenia značky viac a viac rozširovali medzi používateľov. Pre porovnanie, sieť predajní Microsoft zamestnáva približne 6000 zamestnancov.

Ďalšie rozširovanie už čoskoro

Podľa analytika Gene Munstera, do roku 2023 narastie počet predajní a to na celkových 600. Najväčší rast bude hlavne v Číne a Indii. V prvej z menovaných krajín už existuje približne 60 predajných miest, no India na svoj prvý Apple Store stále čaká. Nie však nadlho, nakoľko prvé obchody by sa mali otvárať do šiestich mesiacov. S rozširovaním sieti predajní narastie aj počet zamestnancov, a to na približne 80 000, čím sa Apple zaradí medzi najväčších zamestnávateľov v rámci obchodu.

Apple Store je pre spoločnosť kľúčovým faktorom, nakoľko umožňuje preukázať kvalitu, dizajn, jednoduchosť a bezpečnosť zariadení. Každý z obchodov má preto 4 základné piliere, medzi ktoré patrí:

  • Estetika – Veľké sklenené okná a dvere, symetria na každom mieste, čistota a dostatok osvetlenia značia, že každý je v obchode vítaný. Zároveň to pôsobí veľmi noblesne a dodáva tomu dávku elegancie a prestíže.
  • Privítanie  – Každý zákazník je vrúcne privítaný, čím sa cíti byť vítaným a vie, že mu bude bez problémov zodpovedaná každá otázka.
  • Poradenstvo – Nakoľko zamestnanci nemajú za predaj príslušenstva provízie, nemajú problém odporučiť konkurenčné obchody, v ktorých ho môžeš nájsť za prijateľnejšie ceny.
  • Inšpirácia – Apple Store nie je len miestom, kde si zakúpiš nové zariadenie, ale čoraz viac sa tam organizujú rôzne workshopy, ktoré učia používateľov využívať funkcie zariadení, ako správne fotiť a mnoho ďalších užitočných vecí.

Na Slovensku sa zatiaľ musíme uspokojiť s rôznymi resselermi ako je iStores či m:zone. O tom, či aj u nás vyrastie niekedy predajňa zatiaľ nie sú žiadne správy. Privítal by si originálnu predajňu Apple Store aj vo svojom meste?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom