Časy sa menia a konkurencia rastie. To si uvedomuje aj Apple a vidieť to aj na jeho tržbách so smartfónmi. Apple chce byť menej závislý od iPhonu a do budúcnosti počíta zo službami.

Podľa portálu Wall Street Journal sa Apple pripravuje na „život po iPhone“. Čo to vlastne znamená? Je to jednoduché. Časy sa menia a tržby z iPhonov už nie sú v dnešnej dobe také, aké bývali pred piatimi rokmi. Apple sa teda snaží zbaviť svojej závislosti na svojom najznámejšom produkte a začína orientovať svoje záujmy aj iným smerom.

Služby sa stanú hlavným ťahúňom príjmov

Jedným z hlavných ťahúňov ekonomiky giganta z Cupertina sa majú stať služby. Práve z nich očakáva v nasledujúcom roku príjmy vo výške 50 miliárd dolárov. V poslednom štvrťroku zaznamenal gigant príjmy vo výške 10,75 miliárd dolárov zo služieb, medzi ktoré patria napríklad Apple Pay, AppleCare, App Store, iTunes či Apple Music.

Investičná spoločnosť Morgan Stanley z Wall Street je toho názoru, že služby Applu budú v nasledujúcich piatich rokoch predstavovať až 60 % rast. Gigant preto hľadá spôsoby, ako zvýšiť výnosy z poskytovania služieb, pričom chystá aj nové služby, ktorých predplatné by sa mohlo pohybovať na hranici 10 dolárov mesačne.

Investície do výskumu naznačujú príchod zaujímavých produktov

Aktuálne Apple zbiera svoje výnosy od viac ako 360 miliónov predplatiteľov a dúfa, že teto počet sa mu do roku 2020 podarí navýšiť na 500 miliónov. Služby však nie sú jediný smer, ktorým sa spoločnosť orientuje. Minulý rok gigant minul o 23 % viac na výskum a vývoj, pričom celková suma sa vyšplhala na 14,24 miliárd dolárov. Špekulácie sa zameriavajú na nový produkt, ktorým by mohli byť okuliare s rozšírenou realitou podobné produktu Google Glass.

Pozície výkonného tímu Applu na pretrase

To, že Apple mení svoju stratégiu, naznačujú aj zmeny vo výkonných pozíciách predstavenstva. Šéfku maloobchodného predaja Angelu Ahrendts nahradil vedúci HR oddelenia Deirdre O’Brien. Výkonný riaditeľ vývoja Siri, Bill Stasior, bol zosadený, zatiaľ čo vedúci riaditeľ rozšírenej reality John Giannandrea zasadol do výkonného tímu spoločnosti. Ďalších 200 zamestnancov divízie autonómnych vozidiel bolo rozpustených. Apple takto jednoznačne dáva najavo, že do budúcnosti chystá novú stratégiu a počíta aj s faktom, že iPhone už nie je ťahúňom spoločnosti tak ako kedysi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom