Spomedzi všetkých výrobcov smartfónov je v predaji doplnkových adaptérov najznámejší zrejme Apple. Jeho produkty pre využitie bežných periférnych zariadení či príslušenstva mnohokrát vyžadujú dodatočné redukcie, za ktoré si výrobca pýta nemalý peniaz. 

Katalóg adaptérov a redukcií pre Apple zariadenia je skutočne bohatý. V prípade, ak by chcel niekto vlastniť všetky z nich, musí z peňaženky vytiahnuť takmer štvorcifernú sumu. Majiteľom smartfónov z Cupertina však už od minuloročného iPhonu 7 a 7 Plus chýba 3,5 mm audio jack. Pre počúvanie hudby tak museli siahnuť po slúchadlách s Bluetooth technológiou či po redukcii z Lightningu na audio jack. Ak však niekto chcel počúvať hudbu a zároveň nabíjať svoj iPhone, bez ďalšieho príslušenstva to jednoducho nebolo možné.

Ďalšie užitočné príslušenstvo?

V podstate doposiaľ takýto doplnok ani neexistoval a zákazníci tak mali k dispozícií len model s dvomi Lightning portmi. Teraz však Apple v spolupráci so spoločnosťou Belkin prináša dlho žiadanú redukciu, ktorá obsahuje nielen nabíjací port, ale aj 3,5 mm jack. S týmto príslušenstvom za približne 30 € tak môže majiteľ počúvať hudbu a nabíjať smartfón súčasne. DAC prevodník pre slúchadlá je však miesto samotného iPhonu zabudovaný priamo v tejto redukcii.

Lightning konektor slúži len pre synchronizovanie a nabíjanie smartfónu. Po pripojení ďalšej redukcie alebo iného príslušenstva do tohto portu sa tak nič neudeje. Rovnako táto redukcia neposlúži ako rozšírenie pre iPady. Otázkou však ostáva okrem vyššej ceny aj estetická a kvalitatívna stránka.

Nenechaj si ujsť
Apple a jeho svet plný redukcií. Za všetky dokopy by si zaplatil pekný balík peňazí

Pri používaní v pohodlí domova či v aute mnohým nebude takéto prevedenie prekážať, no na verejnosti môže vzbudiť nechápavé pohľady okolia. Zákazníkom sa taktiež neodporúča často ohýbať samotný kábel, nakoľko je tenší a menej flexibilný ako pri Apple redukcii s 3,5 mm jackom pre slúchadlá.

Stojí teda táto novinka od Belkinu skutočne za to? Kúpa je, samozrejme, na zvážení záujemcov. Ak by si však mal záujem, môžeš si adaptér kúpiť na oficiálnej stránke Apple. Samozrejme, že šikovný zákazník nájde aj lacnejšie kusy, no zväčša sa jedná neoriginálne ekvivalenty tohto príslušenstva. Pri aktualizácii operačného systému tak časom môže takýto adaptér stratiť niektorú zo svojich funkcií, a tak sa oplatí radšej siahnuť po originálnom produkte.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom