Operačný systém iOS je vo všeobecnosti považovaný za bezpečnejší ako Android, čo je hlavným dôvodom toho, prečo veľa „androiďákov“ zvažuje prechod.

Ako však informovali BleepingComputer a Guardian, teraz vyšli na svetlo sveta dve obrovské zraniteľnosti týkajúce sa iPhonov 6S a novších (vrátane iPhonov 13), niektorých iPadov, iPadov Pro a dokonca aj počítačov s najnovším macOS Monterey.

Hackeri mohli ovládať úplne všetko

Apple uvádza, že hackeri mohli získať „plný prístup k zariadeniam“ a spúšťať akýkoľvek kód (aplikácie, poz. red) ako keby si to robil ty sám. To zrejme znamená aj plný prístup k súborom a fotografiám, či dokonca kamere.

Hoci Guardian cituje bezpečnostného experta, ktorý upozorňuje, že aktualizácie operačných systémov, ktoré tieto chyby už opravujú, by si mali stiahnuť najmä ľudia ako politici či celebrity, ktorých osobné dáta by mohli byť cenným artiklom, nič nenaznačuje tomu, že je dôvod na paniku.

Podľa Apple ide o tzv. Zero-day zraniteľnosť, teda chybu, ktorá bola v iOS a macOS od začiatku, no až teraz sa na ňu prišlo.

Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že sa chyba vo veľkom zneužívala a je pokojne možné, že Apple chybu zistil a záplaty zverejnil skôr, ako niekto stihol napáchať nejaké škody.

Ako totiž píše BleepingComputerspomínaná chyba CVE-2022-32894 a druhá chyba CVE-2022-32893 vo jadre webového prehliadača WebKit boli odhalené „anonymnými výskumníkmi“ a opravené Applom v aktualizáciách iOS 15.6.1,  iPadOS 15.6.1, and macOS Monterey 12.5.1 .

Takto to má vyzerať

Ak teda chceš mať istotu, že sú tvoje zariadenia v bezpečí, stačí ti stiahnuť a nainštalovať najnovšie aktualizácie. A hoci znie chyba mimoriadne závažne, ako uvádza bezpečnostný expert v našom rozhovore, chyby majú všetky operačné systémy a naša bezpečnosť spočíva skôr v neustálom boji medzi hackermi a vývojármi, ktorí ich opravujú.

V tomto prípade teda treba Apple pochváliť, že do odhaľovania svojich chýb vôbec investuje a opravy zverejňuje vždy mimoriadne rýchlo. Vo svete IT to pri iných výrobcoch vôbec nie je pravidlom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP